Haberler

31 Ağustos 2015

Türkiye-Afganistan Ortak Tarihine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da 2015 yılı içerisinde düzenlenen Kültürel Projeler kapsamında Türkiye ile Afganistan’ın ortak tarihine önemli katkıda bulunuldu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Afganistan’da 2005-2015 yılları arasında, farklı sektörlerde 800’ü aşkın proje gerçekleştirdi. Kültürel işbirliği çerçevesinde TİKA tarafından, çeşitli derneklere malzeme ve ekipman desteği, ulusal ve yerel radyo ve televizyon kanallarına eğitim ve malzeme desteği, heyetlerin karşılıklı ülke ziyaretleri olmak üzere toplam 60 adet proje ve faaliyet gerçekleştirilerek 10.000’den fazla kişiye ulaşıldı.

Ortak Tarihi Şahsiyetler İçin Anma Programları Düzenlendi

TİKA, Afganistan’daki farklı topluluklarla ortak değerlerimiz olan önemli tarihi şahsiyetler için, ülke aydınları ve ileri gelenlerinin de davet edildiği anma programları düzenleniyor. Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla her ay düzenli olarak icra edilen etkinlikler çerçevesinde düzenlenen anma toplantıları kapsamında, 2015 yılının ilk 6 ayında 5 anma toplantısı düzenlendi. Programlar kapsamında Büyük Türk şairi Ali Şir Nevai ve Babür Türk İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah, Türkiye ile Afganistan arasında ömrünü sağlam dostluk ilişkileri kurmaya adayan müstesna insan Mahmud Tarzi, Afganistan resminin parlak yıldızı Gulam Muhammed Meymenegi, Türk Dünyasının ortak değerlerinden Uluğbey’in annesi, Şahruh’un karısı ve Sultan Hüseyin Baykara’nın hanımı Gevher Şad Begum, Çağdaş Afgan şiirinin öncülerinden Halilullah Halili anıldı.

Konferans düzeninde gerçekleşen Anma Toplantılarına toplam 1500 kişi katıldı. Söz konusu programlar ülke genlinde büyük ilgi gördü. Öte yandan “Türkçe İle Türkiye’yi Tanıyorum Bilgi Yarışması” ve “Türkçe İle Afganistan’ı Tanıyorum Bilgi Yarışması” adı altında 2015 yılının ilk 6 ayında 2 yarışma düzenlendi. Bu yarışmalar ile Türkoloji Bölümündeki öğrencilerin ödüllendirilmesi sağlanmış ve toplam 230 öğrencinin yarıştığı yarışmalarda 14 öğrenci çeşitli düzeylerde ödüllendirildi. 2015 yılı ikinci dönemi için ise çok sayıda anma programı, yarışma, konferans ve TV programı düzenlenerek Türkiye Afganistan dostluğunun daha da güçlenmesi sağlanacak ve gençlerin kültürel altyapılarının gelişmesine destek verilmiş olacak. 

Sonraki Haber

Kazakistan’daki Arkeolojik Kazılara TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Astana’ya 130 km uzaklıktaki Akmola ili Ereymentau ilçesi yakınlarında bulunan Kumay Arkeoloji Kompleksinde kazılarda elde edilen Türk tarihine ait 2.000 yıllık kalıntıların koruma altına alınması ve gelecek...