Haberler

27 Aralık 2020

Türkiye’nin” Laparoskopi Cerrahisi” Alanındaki Tecrübesi Orta Asya Ülkelerine Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Kalkınma Bankası (IsDB), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği işbirliğinde 26-27 Aralık tarihlerinde online ''Laparoskopik Cerrahi Kursu'' düzenledi.

Kovid-19 salgını sebebiyle çevrimiçi olarak düzenlenen cerrahi eğitime Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Azerbaycan’dan genel cerrah ve asistanlar katılım sağladı.

İki gün süren ve ülkemizin laparoskopi cerrahisi alanındaki önemli isimlerin bir araya geldiği, yoğun ilgi gösterilen online kursa, 5 ülkeden 1000'e yakın uzman katıldı.

Kursun ilk gününde gerçekleştirilen canlı vaka operasyonu ekrana aktarılarak katılımcı cerrah ve asistanların istifadesine sunuldu. Programın ikinci günü ise teknik bilgi sunumları ile devam etti.

Salgın dönemi dahil, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’da gerçekleştirdiği teknik tecrübe paylaşımı ve online sağlık eğitimi projelerine hız kesmeden devam eden TİKA, sağlık altyapısının gelişmesine katkılar sağlamaya devam ediyor.

 

“Laparoskopik Cerrahi”

Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi, hastanın daha çabuk iyileşmesini ve açık ameliyatlara göre çok daha az ağrı hissetmesini sağlayan cerrahi bir yöntem olarak biliniyor. Laparoskopik cerrahi, ismini cerrahi işlem sırasında kullanılan laparoskoptan alıyor. Kansız ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi yöntemi ile pek çok hastalığın tanısı konulabiliyor ve tedavisi yapılabiliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gürcistan'daki Savaş Mağduru Ailelere Kovid19 Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 ile mücadelesinde destek vermek amacıyla Gürcistan'da Güney Osetya savaşın mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik hijyen malzemeleri dağıtımına başladı. TİKA tarafından Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden...