Haberler

23 Nisan 2020

Türkiye’den Koronavirüs ile Mücadele Eden Bangladeş’e Destek

T.C. Dakka Büyükelçiliği organizasyonunda  TİKA, AFAD, Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kuzey Dakka Belediyesi işbirliğinde ihtiyaç sahibi 3 bin aileye temel gıda malzemelerinden oluşan yardım kolileri dağıtıldı.

Bangladeş genelinde korona salgını sebebiyle 24 Mart’tan beri sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bundan en fazla günlük ücret karşılığı geçimini sağlayan halk etkileniyor. Kuzey Dakka Belediye Başkanlığının yazılı talebi üzerine, T.C. Dakka Büyükelçiliği  himayelerinde ve TİKA’nın organizasyonuyla bir yardım kampanyası düzenledi. Toplanan bağışlar 23 Nisan 2020 Perşembe günü yapılan tören ile Kuzey Dakka Belediyesine teslim edildi.

Teslim töreninde konuşan T.C. Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan “Bizler, gelmekte olan kutsal Ramazan ayında Covid-19 salgınından en çok etkilenen ihtiyaç sahibi halka yardım etmekten çok mutluyuz ve bizler iki kardeş ülke arasındaki dayanışmasın hep devam etmesini istiyoruz. Ayrıca dağıtımın bizim için çok önemli bir gün olan 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramında olmasından da çok mutlu olduk” dedi.

Kuzey Dakka Belediye Başkanı Atiqul Islam yaptığı açıklamada, Covid-19 salgını dolayısıyla gelir durumu düşük halkın bundan çok etkilendiğini, belediye olarak ellerinde 60 bin kişilik çok fakir halkın listesi olduğunu ve sırası ile herkese destek vermeye çalıştıklarına dikkat çekti. Türk Büyükelçiliğinin öncülüğünde teslim edilen gıda kolilerinin çok önemli olduğunu ifade eden Islam,  “Dost ülke Türkiye’nin bu katkısından dolayı da çok teşekkür ediyorum” dedi.

TİKA Dakka Koordinatörü Dr. İsmail Gündoğdu da yaptığı konuşmada TİKA’nın dünyanın birçok ülkesinde başta insani yardım, eğitim ve kalkınma projelerine destek verdiğini, 2014’den beri de Bangladeş’te çalıştıklarını ifade etti. TİKA’nın sadece Arakan mülteci kamplarında değil Bangladeş’in her bölgesinde birçok proje yaptığını belirten Gündoğdu, “Korona salgınından dolayı etkilenen dost ülke halkına Ramazan paketi dağıtmaktan dolayı da çok mutluyuz” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kovid19 ile Mücadele Eden Mozambik’e destek

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Countınadores Derneği (OCM) ve Maputo Belediyesi işbirliğinde 7 yetimhane ve yaşlı bakımevine  hijyen eğitimi ve hijyen malzemeleri verilmeye başlandı. “Hijyen Bilincinin Arttırılması” projesi kapsamında...