Haberler

21 Aralık 2021

Türkiye’den Azerbaycan’a Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Azerbaycan Tarımsal İnovasyon Merkezi ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde “Drone Tabanlı Multispektral Görüntülerin Çok Amaçlı Değerlendirmesine Yönelik Yüzey Yansıma ve Bitki Örtüsü İndekslerinin Tespiti” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında Azerbaycanlı 3 uzmana, tarımda drone kullanılması konusunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi. Ayrıca Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde teorik ve pratik eğitimler verilerek ve tecrübe paylaşımı yapıldı.

Söz konusu çalışmayla, Azerbaycan’a 1 adet multispektral drone, 1 adet zirai ilaçlama drone, haritalama ve analiz yazılım desteği sağlandı. Böylece multispektral görüntülerin çok amaçlı olarak değerlendirilmesi amacıyla yüzey yansıma, hastalıkların tespiti, bitkilerin ihtiyaç duyduğu su ve gübre isteği ile bitki örtüsü indekslerinin tespitinin yapılmasının yanı sıra drone ile ilaçlama ve eğitim faaliyetlerinde bulunabilecek.

 

Sonraki Haber

TİKA, Afrika’nın Acil Sağlık Kapasitesinin Artırılmasına Destek Olmaya Devam Ediyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Afrika’nın 9 ülkesinden gelen 45 sağlık personeline Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitici Eğitimi”...