Haberler

25 Kasım 2019

Türk uzmanlar Özbek veterinerlere 'suni tohumlama' eğitimi verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Özbekistan Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Kaşkaderya'daki Politeknik Kolejinde 5 gün boyunca “Suni Tohumlama ve Soykütüğü Mevzuatı Eğiticilerin Eğitimi” gerçekleştirildi.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığından 4 uzman tarafından verilen eğitime Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Andican, Buhara, Jizzah, Kaşkaderya, Nevai, Namangan, Semerkant, Surhanderya, Sirderya, Taşkent, Fergana, Harezm vilayetlerinden 78 veteriner katıldı.

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika törenine T. C. Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya ER, Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bahram Narkabulov ve TİKA Taşkent Koordinatörü Ali İhsan Çağlar katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan ile Türkiye arasındaki büyüyerek gelişen ilişkilerle birlikte somut projelerin arttığını ifade etti. Er, “Genç, eğitimli ve dinamik nüfusuyla, doğal kaynakları ve beşerî sermayesiyle büyük bir potansiyele haiz olan kardeş Özbekistan’a içinden geçmekte olduğu bu önemli dönüşüm sürecinde karşılıklı fayda sağlamak için elimizden gelen tüm imkanları seferber etmek istiyoruz.” dedi.

Bu eğitimin TİKA’nın Özbekistan’da veterinerlik alanında gerçekleştirdiği öncü projelerden biri olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını söyleyen Büyükelçi Er,  bu proje sayesinde Türkiye’nin veterinerlik ve hayvancılık alanındaki uzun yıllara dayanan tecrübesini kardeş Özbekistan’la paylaşılmış ve mevcut yakın ilişkileri bu alanda atılmış somut bir adımla çeşitlendirmiş ve güçlenmiş olacağını vurguladı.

Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bahram Narkabulov da, Türkiye ile hayvancılık ve veterinerlik alanında çok sıkı işbirliği içinde olduklarını kaydederek, söz konusu eğitimin hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirterek, hayvancılık alanındaki söz konusu eğitim desteğinden dolayı Türkiye’ye ayrıca TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA’nın Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürüttüğü “Özbekistan’da Hayvan Kayıt Sisteminin Oluşturulması Projesi” kapsamında Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesinin daveti üzerine Nisan ayında Tarım ve Orman Bakanlığından görevlendirilen bir heyet 5 gün süre ile Buhara, Semerkant ve Taşkent’te çalışma ziyareti gerçekleştirmişti. Projenin devamı kapsamında Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bakhromjon Norkobilov başkanlığında 5 kişiden oluşan bir heyet temmuz ayında Türkiye’ye çalışma ziyareti yapmıştı.

Sonraki Haber

TİKA Somali’de Sel Mağdurlarına Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’nin Beledweyne bölgesinde selden etkilenen binlerce kişiye insani yardımda bulundu. Somali’de Muson yağmurlarının bu yıl beklenenin çok üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle, Somali’nin pek çok bölgesinde su taşkını ve sel...