Haberler

23 Mayıs 2023

Türk Sağlık Ekibi Nijer’de Şifa Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Nijer’e giden 51 kişilik Türk sağlık ekibi, 2 hafta boyunca Nijerli vatandaşlara şifa dağıttı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre nüfusunun yarısına yakını açlık sınırının altında yaşayan Nijer'de, sağlık hizmetleri ve hastane altyapıları halkın sağlık ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamakta son derece yetersiz kalıyor.

TİKA ve Bir İnsan Dünyaya Bedeldir Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Derneği (BISEG) iş birliğinde Nijer’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’den birçok sivil toplum kuruluşunun katkıda bulunduğu sağlık organizasyonlarının 28’incisi 27 Nisan – 13 Mayıs 2023 tarihleri arası 51 kişilik ekiple Maradi bölgesi Tessaoua şehrinde; katarakt, cerrahi, üroloji ve kadın hastalıkları ameliyatları, dâhiliye, üroloji, kulak-burun-boğaz, kadın ve çocuk hastalıkları poliklinikleri ve genel diş branşlarında gerçekleştirildi.

Dâhiliye, kadın hastalıkları, kulak-burun-boğaz, göz ve diş alanlarında verilen poliklinik hizmet sayısı yaklaşık 7.000 kişiye ulaşırken genel cerrahi, üroloji, göz ve kadın hastalıkları alanında da 1214 ameliyat gerçekleştirildi.

3.455 kişiye diş tedavisinin uygulandığı sağlık organizasyonu kapsamında, yüzlerce kişiye laboratuvar ortamında tetkikler yapıldı.

Sağlık hizmetlerinin oldukça maliyetli olması nedeniyle tedavi imkânı bulamayan Nijerli vatandaşlar, kendilerine sunulan bu olanaklardan ötürü Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarını iletti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Katkılarıyla Macaristan’da “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı: Atatürk Dönemi” Sempozyumu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleri ve Macaristan ELTE Üniversitesi Türkoloji bölümünün katkılarıyla "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı: Atatürk Dönemi" başlıklı sempozyum düzenlendi. TİKA tarafından teknik donanım desteği sağlanan dünyanın ilk Türkoloji bölümü olan...