Haberler

17 Ocak 2020

Türk Doktorlardan Afganistan'da 100 Hastaya Kulak Burun Boğaz Ameliyatı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Yeryüzü Doktorları Derneği, Afganistan'ın başkenti Kabil'de 100 hastaya kulak burun boğaz ameliyatı yaptı.

Dernek, kişi başına düşen sağlık çalışanı bakımından son sıralarda yer alan ülkelerde faaliyetlerini sürdürüyor. Yeryüzü Doktorları Derneği Proje Koordinatörü Yahya Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kabil'de düzenledikleri 11 günlük programın sona erdiğini söyledi.

TİKA’nın projeye destek verdiğini belirten Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Kabil'de 100 hastaya ameliyat yaptık, 250 kişiyi de muayene ettik. Burada yerel şartlarda imkansızlıklardan ve doktorların yetersiz olmasından ameliyatı gerçekleştirilemeyen 100 hastanın umudu olduk. Ekibimizdeki uzman doktorlar da ameliyatlar sırasında yerel sağlık personeline eğitim verdi. Maddi imkansızlıklardan tedavi olamayan hastalar, ülkenin uzak yerlerinden doktorlarımıza gelerek tedavi oldu."

– "Doktorlarımız çok başarılı operasyonlar yaptı"

Tanrıkulu, gönüllüler ile bağışçıların destekleriyle, dünyada ihtiyaç bulunan bölgelerde hizmete devam edeceklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Burada yapılamayan çok basit ameliyatlardan birçok hastanın uzun yıllar çeşitli hastalıklara maruz kaldığını gördük. Doktorlarımız gerek işitme kaybı gerek burun ve boğazdan kaynaklanan hastalıkların tedavisi için çok başarılı operasyonlar yaptı. Ameliyat sonrasında hastaları kontrole gittiğimizde Türk halkı ile Türk doktorlarına ne kadar minnettar olduklarını ve onları ne kadar sevdiklerini bir kez daha gördük."

Dernek üyeleri, ameliyat ve muayenelerin ardından kalan zamanda Kabil sokaklarında oyuncak dağıttığı çocuklarla kartopu da oynadı.

Kabil'e 7 Ocak'ta gelen, ikişer kulak burun boğaz cerrahı, anestezi uzmanı ve hemşireden oluşan ekip ülkeden ayrıldı.

Yeryüzü Doktorları Derneği, 20 bini aşkın gönüllüsünün desteğiyle 50'ye yakın ülkede sağlık hizmeti veriyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’a Sağlık Desteği

TİKA, Pakistan’ın en büyük şehirlerinden olan ve sürekli göç alan Peşaver şehrindeki tek araştırma ve eğitim hastanesi olan Hayber Eğitim Hastanesinin çocuk bölümüne modern tıbbi ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Pakistan’da eğitim, sağlık, tarımsal kalkınma, su...