Haberler

30 Ekim 2023

“Türk Dili ve Edebiyatı Programları Çalıştayı” Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı’nın (TİKA) destekleri ile Gazi Üniversitesi ve Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı'nın organizasyonda, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) ev sahipliğinde Irak'taki Türk Dili ve Edebiyatı lisans programlarının güncel sorunları ile öğretim programlarının ele alındığı “Türk Dili ve Edebiyatı Programları Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya Irak Üniversitelerindeki Türk Dili Bölüm başkanları ve temsilcileri ile Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri ve TİKA temsilcileri katıldı.

Üç gün süren Çalıştaya Irak’ın farklı şehirlerinden gelen Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe Bölüm Başkanları ve temsilcileri ile Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri ve TİKA temsilcileri katıldı.

Açılışını ve kapanışını Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Gelişli’nin yaptığı çalıştaya Irak'tan; Prof. Dr. Najdat Yashar Murad, Doç. Dr. Hazım Brhan Mustfa, Dr. Hashim Totonji, Dr. Akram Baqer Ibrahım, Öğr. Üyesi Safaa Sedeeq Mahmood, Dr. Öğr. Üyesi Rawyar Abbas Jaafar ve Dr. Murtadh Haydar Azaat katıldı.

Açılışını ve kapanışını Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Yüce Gelişlinin yaptığı çalıştayın açılış yemeğine Gazi Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Musa Yıldız’da iştirak etti. Yemek sonrasındaki toplantıda alan uzmanlarıyla Irak’taki Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tanzanya'da "100. Yıl Türkiye Tanzanya Msimbazi Futbol Sahası" Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Darusselam İlala Belediyesi "100. Yıl Türkiye-Tanzanya Msimbazi Futbol Sahası" projesinin startı verildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında TİKA katkılarıyla engelli ve normal öğrencilerin birlikte...