Haberler

23 Ağustos 2014

Türk Boşnak Yapımı Üç Yol Filmi Sinemaseverle Buluştu

Türk Boşnak Yapımı Üç Yol Filmi Sinemaseverle Buluştu

Bosna’da yaşanan savaşın izlerini silmek ve Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın adresi yapmak amacıyla organize edilen 20. Saraybosna Film Festivali kapsamında, Faysal Soysal’ın ilk uzun metraj projesi olan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen Üç Yol filmi gösterime sunuldu.

Saraybosna Film Festivali Haftası’nda Türk-Boşnak Yapımı Üç Yol Filmi’nin Bosna Hersek Galası gerçekleştirildi. İlk uzun metrajlı filmi Üç Yol ‘la Bosnalı sinemaseverlerin karşısına çıkan Türk Yönetmen Faysal Soysal, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyonda filmini Bosnalı sinemaseverlerle buluşturdu.

Üç Yol Filmi Yönetmeni Soysal Gala öncesi yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’e ilk defa Mostar Köprüsü’nün 2003 yılında yapılan açılışında geldiğini söyledi. O zamandan bu yana bu ülkeyle bağını kopartamadığını anlatan Üç Yol Filmi Yönetmeni Soysal, ülkedeki birçok şehri gezdiğini, sadece başkent Saraybosna’yı gören insanların kesinlikle eksik kaldığını ifade etti. Üç Yol Filmi Yönetmeni Soysal, birkaç konuyu bir arada işlemeye çalışarak, sonuçta ortak bir duyguya hareket ettiğini vurgulayarak, “Sanat eseri her insanın kafasında farklı bir form oluşturabilir. Amacım, farklı toplumlardan insanların filmi izlediğinde, kendi dünyalarında Bosna meselesiyle ilgili ya da filmde geçen farklı konularla ilgili bir yere temas edebilmekti. Filmdeki konuların fazla ve ağır olması, oyuncuların farklı ülkelerden olması ve filmde farklı diller kullanılması ilk andaki algıyı zorlayabilir. Bu yüzden bazen bir filmi birkaç defa izlemek gerekebilir. Bugüne kadar hem festivallerden hem de diğer gösterimlerden çok iyi tepkiler aldım” diye konuştu.

Filmin Bosna Hersek Galası öncesinde açıklamalarda bulunan Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, Bosna Hersek’te böylesi bir programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, filme verdiği desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Erginay, çok sayıda sinemaseverin katıldığı film Galası öncesinde bir de kokteyl düzenlendi.

Sonraki Haber

Kenya'da Kırsal Kalkınma Programının İkinci Aşaması Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından engebeli arazi yapısı nedeniyle tarımsal üretimin oldukça az yapılabildiği Kenya’nın batı bölgesinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak tavuk yemi üretim tesisi kuruldu. TİKA, Kenya’nın kırsal bölgelerinde önemli teknik...