Haberler

23 Ekim 2012

Tunus'ta Yerel Yönetimlere TİKA Desteği

Tunus Cezayir ve Libya arasında yer alan Akdeniz sahillerine sahip stratejik bir ülke. Tunus’un bu stratejik önemi sadece tarihi coğrafyasıyla, beşiklik yaptığı medeniyetlerle ilgili değil Ocak Yasemin devrimiyle Arap ve diğer halklara örnek oluşuyla da ilgilidir.
Yasemin Devrimi kendisiyle beraber bir takım sıkıntıları da getirdi. Bunların başında güvenlik boşluğu ve yerel yönetimler konusunda ortaya çıkan problemler oldu. Bu zaafiyetlerin temelinde sadece otorite boşluğu olmayıp, devrim sırasında zarar gören, kullanılamaz hale gelen araç gereçler de var. Yerel yönetimler ölçeğinde ortaya çıkan bu zaafiyetler kendisiyle beraber politik sonuçlar yanında çevre kirliliğine de sebep oldu.

Çevre ve hijyen-sağlık problemlerinin çözümünde TİKA Tunus halkının yanında yer aldı. Yerel Yönetimleri destekleme Projesi çerçevesinde Belediyelerin ekipman ihtiyaçlarının karşılanması adına 4 çöp kamyonu, 4 Ambülas ve 4 sokak süpürme aracı TİKA tarafından satın alınarak Tunus İçişleri Bakanlığına teslim edildi.

TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer’in de katıldığı teslim Törenine Türkiye Cumhuriyeti Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, TİKA Koordinatörü Musa Gürbüz ve Büyükelçilik mensupları ile Tunus İçişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Said Mechichi ve Belediye Başkanı Saief-Allah Lasram ve diğer yetkililer katılmışlardır. Törende İçişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Said MECHİCHİ ve TİKA Başkan Yardımcısı Harun TUNCER birer konuşma yaparak ikili ilişkilerin geldiği durumun memnuniyet verici olduğunu Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA tarafından hibe edilen araçların yerel yönetimlerin araç ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilk ve sembolik değeri olan önemli adım olduğunu dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kenya'da Eğitime Katkı Sağlayacak Proje

Kenya’da farklı sivil toplum kuruluşları insani yardım, mültecilere gıda desteği ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriyor. Holistic Eğitim Vakfı da bunlardan biri. Vakıf 2005 yılından bu yana Kenya’da faaliyet eğitim ve kültür...