Haberler

12 Haziran 2017

Tunus Üniversitesi’nde TİKA’nın Yenilediği Kütüphane Hizmete Açıldı

Tunus Üniversitesi Kütüphanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek hizmete açıldı.

Tunus’un en köklü devlet üniversitelerinin başında yer alan Tunus Üniversitesi ile 2016 yılında başlatılan işbirliği kapsamında eğitim alanındaki projeler devam ediyor. Tunus’un en büyük akademik kütüphanesine sahip olan Tunus Üniversitesi, kütüphanesinde Yüksek Lisans ve Doktora Araştırmaları Bölümüne yönelik tadilat ve donanım çalışmaları TİKA tarafından gerçekleştirildi.  

1960 yılında kurulan Tunus Üniversitesinde 1 Fakülte, 10 Enstitü, 3 Yüksek Okul ve Tunus Ticaret Okulunu barındırmakta ve yirmi yedi binin üzerinde öğrencisi bulunuyor. Araştırma, tez, makale gibi çalışmalarda niceliksel anlamda en fazla belge ve materyale sahip olan üniversitede kendi bünyesindeki öğrencilerle birlikte diğer kamu ve vakıf üniversitelerindeki araştırmacı, hoca ve öğrencilerin tercih ettiği merkezi bir kütüphane konumunda.

Tunus Üniversitesi Kütüphanesinin, gerek mevcut kapasitesini, gerekse teknik altyapı ve donanımını modernize etmek ve Tunuslu öğrencilere daha kaliteli bir hizmet imkânı sağlayabilmek üzere kütüphanede hizmet vermekte olan Yüksek Lisans ve Doktora Araştırmaları Bölümünün tadilat ve donanım çalışmaları tamamlanarak hizmete açıldı.  

Üniversite yetkilileri, T.C Tunus Büyükelçisi, Tunus Kalkınma Bakanı yetkilileri, Tunus Program Koordinasyon Ofisi ve öğrencilerin katılımları ile gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Tunus Koordinatörü Muhsin Balcı, Tunus gençliğinin Kuzey Afrika bölgesi içerisinde eğitim seviyesi en yüksek gençlik olduğunun önemine değinerek Tunuslu gençlerin daha kaliteli eğitim alabilmeleri adına eğtim alanındaki işbirliği ve kalkınma projelerine devam edileceğini ifade etti.

Tunus Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Hayet Amamou ise, 2016 yılı itibariyle TİKA’yla gerçekleştirmiş oldukları işbirliği projelerinin Tunus’un eğitim altyapısna önemli katkılarının olduğunu vurguladı. Amamou, tadilat ve donanımı tamamlanan Yüksek Lisans ve Doktora Araştırmaları Bölümünün Tunuslu öğrenci ve akademisyenlere daha modern koşullarda hizmet sunulacağını belirterek Türkiye ve TİKA yetkililerine teşekkürlerini ifade etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Libyalı Terör Mağduru Muhacir Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan Ayı münasebetiyle Libya’nın Misurata ve Sirte kentlerinde terör mağduru 650 göçmen ve ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulundu. Uzun süredir siyasi istikrarsızlık ve krizler ile mücadele etmek...