Haberler

16 Kasım 2012

Tunus Cumhuriyeti Ulusal Kurucu Meclisi Haklar, Özgürlükler ve Dış İlişkiler Komisyonu'ndan TİKA'ya Ziyaret

Tunus’ta gerçekleşen Yasemin Devriminin ardından ortaya çıkan yaraların sarılması ve demokrasiye geçiş noktasında Tunus halkına destek olmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2012 yılı Mart ayında Tunus’ta faaliyetlerine başlamışladı. 11 Ekim 2012 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Tunus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Teknik İşbirliği ve Kalkınma Anlaşması” ile TİKA tarafından ülkede program koordinasyon ofisi resmi olarak kuruldu.

TBMM Dışişleri Komisyonunun misafiri olarak ülkemizde bulunan Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Haklar, Özgürlükler ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bayan Souad Abderrahim ve beraberindeki heyet TİKA’yı ziyaret etti. Heyeti TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer ve Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz birlikte kabul etti.

Yapılan görüşmede Tunus Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Souad Abderrahim ülkesinin birincil öncelikli sorununun işsizlik olduğunu bunun yanı sıra Tunus’un sahil kentlerinin iç bölgelerde yer alan şehirlere göre ekonomik yönden daha fazla kalkındığını ve bu dengesizliğin giderilmesi noktasında TİKA desteğiyle ülkenin iç bölgelerinde alt yapı projeleri gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.

TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Tunus ve Türkiye arasında geçmişten gelen bağların önemine dikkat çekerek Tunus’un içinde bulunduğu geçiş sürecini rahat atlatabilmesi için TİKA olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazır olduğumuzu bu noktada Tunus tarafından gelen talepler doğrultusunda işsizliğin düşürülmesi ve alt yapıların iyileştirilmesine yönelik olarak proje ve faaliyetler gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Görüşme iyi niyet temennileri ile sona erdi.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 2009 yılından beri gerçekleştirilmekte olan ”Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında 2012 yılı için plânlanan Türkmenistan İçişleri Bakanlığı mensuplarına yönelik eğitim programlarının...