Haberler

13 Ağustos 2016

Tunus’un Kırsal Bölgelerinde Uygulanan 4 Ayaklı Tarımsal Destek Projesi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un kırsal bölgelerinde yaşayan kadınların sosyal refah ve ekonomik özgürlüklerini sağlamaya yönelik 4 ayaklı tarımsal destek projesi tamamlandı.

Tunus Cumhuriyeti Tarım, Su Kaynakları ve Balıkçılık Bakanlığı ile TİKA işbirliğinde Kırsal Bölgelerde Yaşayan Kadınların Ekonomik ve Sosyal Özgürleşmesi teması altında, çoklu tarım sektörlerini içeren pilot bir proje Monastir Vilayetinde gerçekleştirildi. Proje kapsamında Tunus Tarım Bakanlığına bağlı olarak 24 vilayette faaliyet gösteren Tarımsal Kalkınma Merkezlerinde teknik eğitimler düzenlenerek, sertifika almaya hak kazanan katılımcılara tarımsal faaliyetlere başlayabilmeleri amacıyla gerekli ekipman ve teçhizatlar temin edildi.

Tunus’un kırsal kalkınmasına ve aynı zamanda tarım sektörlerini geliştirmesine imkan sağlaması bakımından kadınların rolü oldukça önem arz ediyor. Nitekim, Tunus’ta yaşayan kadın nüfusunun en az % 35’i kırsal bölgelerde yaşarken söz konusu nüfusun sadece küçük bir kısmı tarım sektörlerinde geçici işçi olarak çalışabiliyor. Bu kapsamda tarım sektörlerinde kırsal kadınların emek potansiyelini değerlendirmek ve sosyo-ekonomik özgürleşmelerini sağlayabilmek amacıyla tarımsal faaliyetlere uygunluğu ve bölgede yaşayan kadınların sosyo-ekonomik durumları göz önünde bulundurularak Tunus Tarım Bakanlığı tarafından seçilen Monastir Vilayeti Tarımsal Kalkınma Merkezinde, “Zeytin, Kişniş, Bal Arıcılığı ve Tavuk Yetiştiriciliği” alanlarında eğitim programları düzenlendi. Sertifika alan katılımcılara faaliyet alanlarında kullanılmak üzere gerekli ekipman ve teçhizatlar TİKA tarafından temin edildi. Temin edilen ekipman ve teçhizatlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Monastir Valiliği yetkilileri, Tarım Bakanlığı Kırsal Kadınları Destekleme Birimi, Monastir Tarımsal Kalkınma Merkezi yetkilileri ve yerel STK’ların katıldığı teslim töreninde konuşan Monastir Valiliği yetkilileri, TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projenin kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara istihdam imkânı sunarak, tarım sektöründe kadın emeğinin güçlendirilmesine yönelik önemli bir adımın hayata geçirildiğini ifade etti. Tunus Program Koordinatörü Muhsin Balcı da, Tarım Bakanlığı ile işbirliğinde Tunus’un değişik vilayetlerinde kırsal kalkınmaya yönelik projelere ağırlık verildiğini ve özellikle kadınların bu alanda desteklenerek tarım sektöründe kadınların işçi olarak değil işletme sahibi olarak aile ve ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunacaklarını vurguladı.

Tören sonunda, proje kapsamında programa katılan toplam 86 kadına ekipman ve malzemeleri teslim edildi.  

Sonraki Haber

Filipinler’de Pirinç Yetiştiriciliğinde Verimliliğin Arttırılması Projesinin Eğitim Aşaması Tamamlandı

Filipinler’de Casiguran Belediyesi’nin 2015 yılı sonlarında meydana gelen Lando ve Nona tayfunlarının yaralarını sarmak için bulunduğu yardım talebi karşısında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Filipinler’de Pirinç Yetiştiriciliğinde Verimliliğin Arttırılması Projesi’nin eğitim aşaması tamamlandı. Filipinler’in...