Haberler

03 Ekim 2016

Tunus’un Cerba Adası’nda Bulunan Tarihi Türk Camisi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından,  Tunus Cerba Adasında bulunan Tarihi Türk Camisi’ne donanım desteğinde bulunuldu.  

Türk tarihi açısından oldukça önemli bir yer teşkil eden Cerba adasında, günümüze kadar uzanan birçok tarihi eser, mimari yapı ve Türk-Tunus ortak kültürel zenginliğini yansıtan bir mirası barındırıyor. Engin miras içerisinde sayılabilecek en önemli eserler arasında Cerba Adası’nın en kalabalık kasabasında bulunan Türk Cami yer alıyor.

 Cerba adasının Türklerin eline geçtiği 16.yy ortalarından, 17.yy sonlarına kadar geçen süre içerisinde yapılmış olduğu sanılan caminin, en son yaklaşık yüz yıl kadar önce bir onarım gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Bu kapsamda, Cerba müftülüğü tarafından, Türk Camisinin ihtiyaç duyduğu malzemeler TİKA tarafından temin edilerek yenilendi. Caminin diğer bir ihtiyacı olan bay ve bayan ayrı olmak üzere ortak kullanım alanlarının yenilenme çalışmaları ise devam ediyor.

Tunus güneyinde Gabes Körfezi içerisinde bulunan Cerba Adası, 514 kilometrekarelik yüzölçümü ve 164 bine yaklaşan nüfusu ile Kuzey Afrika’nın en büyük adası olma özelliğini taşıyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Orta Akdeniz’e yerleşen Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine son vermek ve Türklerin elinde bulunan Trablusgarp’ı almak amacıyla 14 Mayıs 1560 tarihinde İspanya Kralı 2.Flippe’nin teşebbüsleriyle açılan savaş, başta Kaptan-ı Derya Piyale Paşa olmak üzere Turgut Reis, Seyit Ali Reis, Oruç Ali Reis ve Cafer Reis gibi Türk kumandanlarının üstün başarıları ile Türk denizcilik tarihinin en önemli muharebelerinden biri olan Cerba Zaferi ile sonuçlanmıştı. 1881 yılına kadar Osmanlı himayesinde olan Cerba Adası, 2 Temmuz 1881 yılında Fransızların Adayı işgali ile Fransızların kontrolüne geçmiş, 1956 yılında Tunus’un bağımsızlığını kazanmasının ardından Medenine Vilayetine bağlandı.

Sonraki Haber

TİKA Makedonya’da Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İyilik Başağı Derneği işbirliğinde Makedonya’da 300 yetim çocuğa bisiklet ve ihtiyaç sahibi 30 aileye beyaz eşya desteği verildi. TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu...