Haberler

23 Eylül 2016

Tunus’ta Kuraklıkla Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un Kef Vilayeti Nebeur bölgesinde 500 ailenin suya erişim projesi kapsamında Ain Chahla su kuyusu yenilenerek hizmete açıldı.

TİKA, Tunus’un kurak ve az gelişmiş bölgelerinde su ve sanitasyon projelerine devam ediyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen kalkınma yardımları içerisinde oldukça önemli bir yer teşkil eden su ve sanitasyon projeleri kapsamında Tunus’un kuraklıkla mücadelede bulunduğu Kef Vilayeti Nebeur bölgesinde 500 aileye yönelik suya erişim projesi tamamlandı.

Tunus’un Kuzeybatısında yer alan KEF Vilayeti-Nebeur Bölgesinde bulunan köylerde, tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan dar gelirli yaklaşık 500 ailenin,  günlük ve tarımsal faaliyetlerinde kullanmak üzere su kaynaklarına erişimlerinin arazi yapısı ve kaynak bakımından oldukça zor olduğu TİKA tarafından tespit edildi. Bölge temsilcileri ve yerel partnerlerle yapılan alan incelemeleri sonucunda, bölgede bulunan diğer köylere de ulaşım açısından daha merkezi bir konumda bulunan Sidi Medien köyünde teknik şartlar, arazi yapısı, ulaşım ve bakımsızlık nedenleriyle kullanılamayan kamuya ait bir adet Su kuyusunun bulunduğunun tespiti üzerine, rehabilitasyon ve çevre düzenlemesini hayata geçirmek amacıyla TİKA tarafından gerekli çalışmalar başlatıldı.

Bölge temsilcileri ve mühendislerle projelendirilen rehabilitasyon çalışmalarının neticesinde, arazi şartlarından dolayı ulaşımı mümkün olmayan Ain Chahla su kuyusuna yönelik erişimi sağlayacak yaya yolu ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olup, su kuyusunun tüm boru ve altyapısı yenilerek tekrardan hizmete açıldı. Toprak ve arazi yapısından dolayı erozyon tehdidi engellemek amacıyla,  su kuyusu civarında eğimi yüksek ve hassas bölgelerde güçlendirme ve önleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Bölge temsilcileri, yerel halk ve TİKA yetkililerinin katılımları ile gerçekleştirilen teslim töreninde, TİKA’nın Kef Vilayetinde geçekleştirmiş olduğu su kuyusu projesinin bölge halkının su ihtiyacını karşılamış olmasından dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afgan Medyasına Türkçe Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afgan medyasına yönelik Türkçe eğitim programını başarı ile tamamlayan 97 kursiyer  Kabil’de düzenlenen  tören ile sertifikalarını aldılar. TİKA  tarafından 2016 yılı Mart ayında “Medya Kuruluşlarına Türkçe Desteği”...