Haberler

05 Ağustos 2016

Tunus’ta Handischool Engelli Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un başkenti Tunus’ta Engelli ve Down Sendromlu çocuklara yönelik rehabilitasyon ve bakım hizmeti veren Handischool Engelli Merkezi’ne donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA Tunus’ta gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Engelli ve Down Sendromlu çocukların zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla başkent Tunus’ta hizmet veren Handischool Özel Eğitim ve Engelli Merkezine yönelik TİKA tarafından donanım desteğinde bulunuldu.

Tunus Cumhuriyetinde yapılan son istatistiki çalışmalara göre Tunus Sosyal İşler Bakanlığına kayıtlı engelli kişi sayısının iki yüz bini geçtiği ve ülke genelinde engelli oranın %2’nin üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu oran içerisinde herhangi bir devlet desteği alabilen engelli sayısının oldukça az olması ve rehabilitasyon merkezlerinin kaynak, donanım ve personel eksikliğine bağlı olarak yeterli etkinlikte hizmet verememesi, engelli kişilerin topluma yeniden kazandırılabilmelerini zora sokuyor.

Bu çerçevede Tunus Cumhuriyetinde bulunan kamu kurumlarının bu alandaki çalışmaları yetersiz kalarak, engellilere yönelik hizmet veren STK ve Derneklerin rolünü arttırıyor. Bu nedenle TİKA tarafından Engelli Merkezlerinin alt yapı, kapasite ve hizmet kalitelerini arttırabilmek amacıyla desteklediği projeler kapsamında önemli bir proje daha gerçekleştirildi. Başkent Tunus’ta bulunan zihinsel, hafif ve orta dereceli engelli çocukların topluma yeniden kazandırılabilmesini amaçlayan ve 04-16 yaş arası toplam 40 çocuğa hizmet veren Handischool Özel Eğitim ve Entegrasyon Merkezinin donanımına ilişkin ekipmanlar ile eğitim, tedavi, kırtasiye ve terapi amaçlı ihtiyaç duyulan malzemeler TİKA tarafından temin edildi. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende açıklamada bulunan Tunuslu yetkililer desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, söz konusu işbirliklerin aratarak devam etmesi temennisinde bulundular. 

Sonraki Haber

Cibuti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Halkına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti Kalkınma ve Sokak Çocuklarını Koruma Derneği’ne (ADPEB) gıda ve donanım desteğinde bulunuldu. Gıda ve malzemelerin teslim törenine katılan Cibutili vatandaşlar 15 Temmuz’da Türkiye’de FETÖ terör örgütünce...