Haberler

16 Mayıs 2016

Tunus’ta Eğitime Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tunus’un Elkalaa Şehrinde bulunan beş ilkokulda eğitim hizmetlerinin modernleştirilmesine yönelik proje gerçekleştirdi.

Tunus Cumhuriyeti’nin eğitim alanındaki altyapı ve teknik kapasitesini geliştirmek amacıyla kırsal bölgelerde bulunan okulların modern eğitim cihazlarıyla donatılarak eğitim hizmetlerinin kalitesini arttırmayı hedefleyen TİKA, eğitim alanındaki projelerine devam etmektedir.

Tunus’un Cezayir sınırında bulunan Jendouba Vilayetine bağlı Elkalaa şehrinde, eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığı 1950’li yıllardan itibaren herhangi bir iyileştirme gerçekleştirilmedi. TİKA tarafından toplam 1500’ün üzerinde öğrencisi bulunan 5 ayrı ilkokula yönelik eğitim hizmetlerinin modernleştirilmesi kapsamında destek verildi. Sınıfların donanımı, bilgisayar laboratuvarı, kütüphanelerin kurulması, oyun parkurlarının inşası ve ilkokulların ihtiyaç duyduğu eğitim ve öğretim araç gereçlerinin tedariklerinin yanı sıra gaz sistemli ısıtıcılar temin edildi. Okul öğrencilerinin TİKA sayesinde artık daha modern ve kaliteli bir eğitim imkânına kavuşan öğrenci velileri ve yetkililer TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür ve iyi dilek temennilerini iletti.

Tunus Eğitim Bakanlığı Bölge Sorumlusu, Okul Müdürleri ve bölgede faaliyet gösteren yerel STK temsilcilerinin katılımları ile geçekleştirilen teslim töreninde, okul öğrencileri tarafından gösteri ve tiyatro oyunları sergilendi. Tunus Eğitim Bakanlığı Bölge Sorumlusu TİKA sayesinde Elkalaa bölgesinde eğitim alanında ilk defa bir modernizasyon projesinin gerçekleştirilmesinin mutluluğu içerisinde olduklarını ve mevcut okulların teknik kapasite ve koşullarının iyileştirilerek yıllardır ihtiyaç duyulan önemli bir eksikliğin giderildiğini ifade etti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Türk Afgan Dostluk Korusuna Sulama Sistemi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan İslam Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomatik ilişkilerinin başladığı 1 Mart 1921’e atfen kurduğu ve bugüne kadar yaklaşık 12 bin fidanın dikildiği Dostluk Korusu’na fidanların kurak geçen yaz...