Haberler

22 Kasım 2022

TRT World, GZT ve TİKA İş Birliğinde Kırgızistan’da Düzenlenen Medya Eğitimleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ve GZT Dijital yayın platformu işbirliğinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te medya eğitimleri düzenlendi.

TRT ve GZT’nin uzman kadroları tarafından verilen eğitime 90’ın üzerinde öğrenci katıldı. Eğitimin sonunda öğrenciler tarafından hazırlanan videolar değerlendirildi ve en başarılı ekibe hediye takdim edildi.

Eğitimin sonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alparslan Ceylan “Gençlerimiz mutlaka bu eğitimden çok şey öğrendiler, emeği geçen tüm kurum ve eğitmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta ise iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve medya sektörünün önemine vurgu yaptı.

Eğitimin planlanması ve uygulanması aşamasında Manas üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Media Manas önemli rol oynadı. TRT ve GZT’den gelen eğitmenler, Üniversite ve Media Manas yönetimine teşekkürlerini iletirken meslek hayatına yeni atılacak gençleri aralarında görmek istediklerini vurguladı.

Eğitimin ikinci aşaması Kırgızistan Maarif Okullarında Düzenlendi

Orta Asya’da ilk ve tek Maarif Okulu olma özelliği taşıyan Kırgızistan Maarif okulları eğitimin uygulandığı ikinci adres oldu. 55 lise öğrencisinin katıldığı eğitiminde gençler telefon gazeteciliği ve sosyal medya okuryazarlığı anlamında kapsamlı bir eğitim aldı. Eğitimin sonunda yaratıcı içerikler üreten gençlerin videoları TRT ve GZT’nin sosyal medya platformları üzerinden paylaşıldı.

Programın kapanış töreninde konuşan Kırgızistan Maarif Okulları müdürü Metin Kılınç, “Uzun zamandır bu eğitimi okulumuzda uygulamak istiyorduk, öğrencilerimiz için çok verimli bir hafta oldu “ dedi. 

Kapanış töreninde söz alan GZT Yayın yönetmeni Doğukan Gezer, Türk dünyasından gençler ile bir araya gelmenin çok verimli olduğunu kaydetti.

TRT Gençler için Gazetecilik Projesi Sorumlusu Alpay Arı ise konuşmasında, “Projemiz dezavantajlı bölgelerde gençlerin kendi hikâyelerini anlatabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmişti. Türk dünyası ile bir araya gelmek bizler için çok anlamlı” dedi.

Eğitim kapsamında Kırgızistan’a giden eğitmenler daha sonra Kırgız Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi öğrencileri ile de bir araya geldi. 

Sonraki Haber

II. Ahi Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’ne TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destek verdiği II. Uluslararası Ahi Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi, Kırşehir’de düzenlendi. Uluslararası Ahi Evran Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’nin ikincisi 17-19 Kasım 2022 tarihleri arasında Kırşehir...