Haberler

22 Ekim 2016

Togo’da 10 Köye Değirmen İnşa Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Togo’nun kuzey bölgelerinde ve ulaşılması güç dağ köylerinde yaşayan insanların istifadesine sunulmak üzere, Kemeni, Alehilidè, Kpangalam, Doumde, Taganko, Logogome, Lebe Kodeme, GblainvieXedzene, Kohe, Bedzeme köylerine değirmen inşa edildi

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği tarım projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanan Batı Afrika ülkelerinden Togo’nun kırsal bölgelerinde, halkın ana besin kaynaklarından olan mısır, sorgo ve mil gibi hububatları öğütmek üzere 10 ayrı yerleşim biriminde TİKA tarafından değirmen inşa edildi.

TİKA’nın desteğiyle Togo’nun özellikle kuzey bölgelerinde ve ulaşılması güç dağ köylerinde yaşayan insanların istifadesine sunulmak üzere, Kemeni, Alehilidè, Kpangalam, Doumde, Taganko, Logogome, Lebe Kodeme, GblainvieXedzene, Kohe, Bedzeme köylerinde değirmen kurulumu gerçekleştirildi.

Afrika genelinde, buğday ve pirincin yanı sıra ana besin kaynaklarından olan mısır, sorgo ve mil gibi hububatlar, teknik imkânlar bulunmadığında, ahşap dibeklerde öğütülerek tüketiliyor. Togo Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde bahse konu köylerde TİKA tarafından inşa edilerek, gerekli ekipmanlarla donatılan değirmenlerden, toplamda yaklaşık 30.000 kişinin istifade etmesi bekleniyor. Arazi şartlarının çok ağır olduğu dağlık bölgelerde, insanların bu değirmenler sayesinde daha rahat bir biçimde beslenmeleri sağlanmış olacak.

Togo ve Benin’deki projeler kapsamında bölgede bulunan TİKA heyeti, kurulumları tamamlanan mısır değirmenlerini hizmete açtı. Yerleşim biriminin durumuna göre dizel motor ya da elektrikle çalışan değirmenlerin yöre insanının katkısıyla inşa edilmiş olması, toplumsal dayanışmanın da bir göstergesi olarak dikkatleri çekti.

Törenin ardından TİKA heyeti tarafından ziyaret edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, TİKA’nın Togo kırsalında inşa ettirdiği değirmenler dolayısıyla TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA Kosova’da Çocukların Yüzünü Güldürdü

Kosova’da Vıçıtırın Foleja Kreşi’nin 2 sınıfı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.   TİKA Kosova’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Kosova’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından...