Haberler

25 Kasım 2013

TİKA'ya Balkan Türk Kültürü Onur Ödülü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı restorasyon ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı Saraybosna’da düzenlenen Bosna Hersek Tarihi Köprüler ve Kültürel Miras konulu konferansta Balkan Türk Kültürü Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı ile Balkan Aydınlar ve Yazarlar Birliği tarafından Saraybosna’da “Bosna Hersek Tarihi Köprüler ve Kültürel Miras” konulu bir konferans düzenlendi.

Etkinlik sırasında Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri Dr.İlyas Demirci “Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayları”, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı Genel Başkanı Dr.Yahya Akengin “Ivo Andriç Drina Köprüsü Romanında Mimarlık ve Şehircilik Ögeleri”, Balkan Yazarlar ve Aydınlar Birliği Başkanı Osman Baymak “Balkanlarda Kaybolan Külrürel Miras” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi. TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç ise “Bosna’da Tarih Kültürel Mirasımız ve TİKA” konulu bir tebliğ sundu.

Konferans sonunda TİKA, Balkan Yazarlar ve Aydınlar Birliği tarafından Balkan Türk Kültürü Onur Ödülü’ne layık görüldü. Etkinlik kapsamında, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörlüğü ziyaret edildi. Gerçekleştirilen proje ve faaliyetlere ilişkin yapılan sunumun ardından restorasyon ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı TİKA’ya teşekkür plaketi sunularak, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Danışma Kurulu Üyesi unvanı tevcih edildi.

Sonraki Haber

Afganistan'da Kız Lisesi'ne Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Afganistan’da Cevizcan vilayetinin merkezi Şibirgan şehrindeki Şehit Abdul Hakim Kahraman Kız Lisesi’ne malzeme desteğinde bulundu. TİKA Afganistan’da eğitimin desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’da Cevizcan vilayetinin merkezi...