Haberler

06 Mayıs 2013

TİKA'nın Afganistan'daki Eğitim Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Afganistan’da gerçekleştirdiği eğitim projeleri ve işbirlikleriyle Afganistan’daki kurum ve kuruluşların personel kapasitesinin artırılmasına büyük katkı sağlıyor.

TİKA beş kıtada, farklı gelişmişlik düzeyindeki ülkelerin kalkınma hedeflerini ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak; işbirliğine dayalı kalkınma yardımları ile eğitim alanında sosyal, kültürel işbirliği ve yardım konularını belirliyor. Bu hedef doğrultusunda TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde proje ve programlar hazırlayarak bölgedeki kurum ve kuruluşların personellerinin kapasitesini artırıyor.

Bu bağlamda TİKA Afganistan’da gerçekleştirdiği mesleki eğitim projeleriyle, söz konusu ülkenin geleceğine yatırım yapılmasına katkı sağlıyor. TİKA aynı zamanda Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’nin tecrübelerini Afganistan’a aktarıyor. TİKA 2013 yılı içerisinde Afganistan’da gerçekleştirdiği eğitim projeleriyle, eğitim, haberleşme, sağlık ve tarım alanından faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara büyük katkı sağlıyor. TİKA aynı Afganistan’ın kendi kendine yetebilir, bölgesinde ve uluslararası alanda rekabet edebilir insan gücünün yetiştirilmesine yardımcı oluyor.

Cevizcan ve Sarıpul’da Görevli Tarım Personeline Kapasite Artırma Programı
TİKA’nın katkılarıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli 2 Uzman tarafından (Ziraat ve Veterinerlik alanlarında) 05-11 Ocak 2013 tarihleri arasında Afganistan’da 23 kişiye Veterinerlik, 22 Kişiye Ziraat alanında olmak üzere toplam 45 kişiye eğitim verildi.

Cevizcan ve Sarıpul’da Görevli Anaokulu Öğretmenlerine Formasyon Kazandırılması
Afganistan’ın Cevizcan ve Sarıpul Vilayetlerinde 31 anaokulunda görevli olan 167 öğretmenin yaklaşık yarısından fazlasının eğitim formasyonuna sahip olmadığı ve görevdeyken bu eksikliği tamamlamaya yönelik hizmet içi eğitime katılamadığı öğrenildi.
Bu kapsamda Cevizcan ve Sarıpul Vilayetlerinde görev yapan anaokulu öğretmenlerine eğitim formasyonu kazandırılması amacıyla, Cevizcan’da verilecek eğitim için 3 akademisyen, Sarıpul’da verilecek eğitim için 3 akademisyen olmak üzere, toplam 6 akademisyen, 2’şer hafta süreyle (iki gruptan oluşmak üzere), Afganistan’da görevlendirildi.

Proje kapsamında anılan bölgedeki anaokulu öğretmenlerine formasyon kazandırılmasıyla, 0-6 yaş grubu çocukların gelişim özellikleri, öğretmenlerin niteliğinin artırılması, 0-6 yaş grubu çocuklar için uygun eğitim ortamlarının seçimi, materyal, araç gereç hazırlama ve uygun yöntem ve tekniklerin seçimi konularında öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi hedeflendi.

TİKA ve Cevizcan Gaziler, İşçiler ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı işbirliğinde, ilk etabı Cevizcan’da 13-26 Ocak 2012 tarihleri arasında, ikinci etabı Sarıpul’da 29 Ocak -11 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje tamamlandı. Proje çerçevesinde toplam 80 anaokulu öğretmeninin formasyon alması sağlandı. Kurs süresince kursiyerler tarafından yapılan elişi eserler sergilenmiş olup kursu tamamlayan öğretmenlere sertifikaları törenle teslim edildi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Koruma Genel Müdürlüğü Sağlık Kliniği Personeli Kapasite Artırma Programı
TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Koruma Genel Müdürlüğü Sağlık Kliniği personeline yönelik gerçekleştirilen kapasite arttırma programı kapsamında, ilk grup 03 Eylül–24 Ekim 2012 tarihleri arasında, ikinci grup 18 Kasım–8 Aralık 2012 tarihleri arasında, üçüncü gruba ise 06-26 OCAK 2013 tarihleri arasında, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim verildi. Eğitimlerini tamamlayan doktorların sertifikaları törenle teslim edildi.

Söz konusu program kapsamında şu ana kadar TİKA’nın katkılarıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Koruma Genel Müdürlüğü Sağlık Kliniği’nden 12 uzman doktor, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TAGEM İşbirliği İle Tarım Eğitimi
Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Afganistan’ın Belh Vilayeti arasında imzalanan Kardeşlik Sözleşmesi kapsamında, TİKA’nın katkılarıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile birlikte 20 Afgan Ziraat Mühendisine 2 grup olarak eğitim verilmesi planlandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve TAGEM işbirliğinde TİKA’nın katkılarıyla, 21 Ocak – 20 Mart 2013 tarihleri arasında Hububat ve Hayvan Yetiştiriciliği konularında Afgan Ziraat Mühendislerinden oluşan 10 kişilik 1. Grup heyet için eğitim programı düzenlendi.  Proje kapsamında ikinci grubun eğitim programı ise 2013 yılı içerisinde tamamlanacak.

Cevizcan Lise Müdürlerinin Eğitimi

TİKA tarafından Cevizcan’da Görevli Lise Müdürlerinin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Cevizcan merkez ve ilçelerinde görev yapan 60 lise müdürüne, 16-25 Şubat 2013 tarihleri arasında 54 saat süreli eğitim yönetimi semineri verildi.

Cevizcan’da Görevli Lise Müdürlerinin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesiyle eğitim yoluyla, Afganistan’ın Stratejik Planı ve Birleşmiş Milletler Ulusal Eğitime Destek Stratejisi ile uyumlu olarak, Afganistan’ın geçiş sürecinde insan kaynaklarının geliştirilmesini ve böylece kurumsal kapasitelerinin artırılmasına katkı sağlıyor. Söz konusu proje Afganistan’ın kendi kendine yetebilir ve rekabet edebilir insan gücünün yetiştirilmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Eğitim sonunda düzenlenen bir törenle kursiyerlere başarı sertifikaları takdim edildi.

Afganistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Çalışma Ziyareti
TİKA ve PTT Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen program çerçevesinde, Afganistan İslam Cumhuriyeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Wahabuddin Sadaat ve beraberindeki Afgan Posta İdaresi’ndeki dört yetkili, 20–26 Ocak 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Öncelikle Ankara’daki kurum ve kuruluş temsilcileriyle görüşen Afganistan heyeti, 22 Ocak 2013 tarihinde TİKA’ya ziyaret gerçekleştirdi. PTT Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Nuri Deliorman’ın eşlik ettiği heyet, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer tarafından kabul edildi. Görüşmeler sırasında, TİKA’nın Afganistan’da gerçekleştirdiği ve sürdürmekte olduğu projeler hakkında bilgi veren TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, 2004 yılından bu yana devam eden çeşitli faaliyetler arasında özellikle kapasite artırıcı programlar aracılığıyla iki ülke arasındaki deneyim paylaşımının önemine değindi.

Afganistan İslam Cumhuriyeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Mali ve İdari İşler Bakan Yardımcısı Sadaat ise Türkiye’deki temasları ve Bakanlıklarının vizyonuna ilişkin bilgileri paylaşarak, TİKA’nın Afganistan’a yönelik etkin proje ve programları arasında, haberleşme ve bilgi teknolojileri konularında da işbirliği zemini oluşturmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

Arap Dünyasının Önde Gelen Gazetecileri TİKA'yı Ziyaret Etti

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’ye davet edilen, Arap Gazeteci Heyeti Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyaret etti. Ziyarete, Mısır’dan Eş Şuruk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Wael Kandeel,...