Haberler

22 Nisan 2014

TİKA'dan Senegalli Çocuklara Anaokulu

Senegal’in batısında Tivaouane kentinde bulunan anaokulu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yenilenerek hizmete açıldı.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de eğitim alanından gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekleyen TİKA, Başkent Dakar’a 92 kilometre uzaklıktaki bulunan Tivaouane şehrindeki eğitim kompleksini yenileme çalışmalarını tamamlayarak hizmete açtı. 4 sınıftan oluşan ve 120 öğrencinin eğitim göreceği okulun yenileme çalışmaları ve ek sınıf inşaatı TİKA tarafından gerçekleştirildi. İhtiyaç duyulan eğitim malzemeleri de TİKA tarafından temin edildi. Proje kapsamında okula ayrıca bir adet öğrenci minibüsü desteği de verildi.

Okuma-yazma oranının %40’ın altında olduğu Senegal’de, okul öncesi eğitim oranı da %14 olarak biliniyor. Senegal nüfusunun % 52’sinin 14 yaşın altında olduğu göz önünde bulundurulduğunda eğitim alanında desteğe ihtiyaç duyulduğu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu amaçla, Senegal’de Ticaniye tarikatının merkezi olarak bilinen Tivaouane şehrinde, şehrin ilk anaokulu TİKA tarafından daha önce inşa ve tefriş edilmişti. Bölgedeki ihtiyaca cevap vererek büyük bir başarıya ulaşan proje sonrasında, aslen 120 öğrenci kapasiteli olarak planlanmış okula yoğun bir talep olmuş ve okulun mevcudu beklenenin iki katını aşmıştı. Bu çerçevede TİKA tarafından bölgede ikinci bir anaokulunun oluşturulması kararlaştırılarak, Bölge Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Sokhna Fat Ba Ahmed Anaokulun düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Söz konusu anaokulunun açılış törenine, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Zeynep Sibel Algan, TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin, Ticaniye tarikatı sözcüsü Sidy Ahmed SY, Sokhna Fat Ba Ahmed Anaokulu Müdürü Mareme Seck, Bölge Milli Eğitim Müdürü Mamadou Abdelaye Sow ve yerel makamlar katıldı. TİKA tarafından yenilenen Sokhna Fat Ba Ahmed adlı kompleks, kreş ve anaokulundan oluşuyor. Sokhna Fat Ba Ahmed Anaokulu Müdürü Mareme, Türkiye’nin eğitim ve kültür alanındaki bu desteğinin birçok Tivaoune sakininin rüyalarını gerçekleştireceğini belirterek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türkiye Dakar Büyükelçisi Algan ise Türkiye’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kalkınma yolundaki adımında yanında olmak için Senegal’de eğitim ve kültür gibi yüce amaçlara hizmet etmeye bağlı olduğunu yineledi. Türkiye Dakar Büyükelçisi Algan, söz konusu projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl ülkeye yaptığı ziyarette verdiği sözlerin gerçekleşmesi olduğunu vurguladı.

TİKA Dakar Koordinatörü Ertekin de, TİKA’nın kırsal bölgelerde bulunan ilkokullardan üniversitelere kadar değişik seviyelerde Senegal eğitim sektörüne hizmet etmeyi aralıksız sürdürmekte kararlı olduğunu ifade etti. Halihazırda Fatick bölgesinde bulunan Thiamene Keur Suleymane’da bir adet ortaokul inşaatı ile Dakar’da bulunan ve alanında ülkenin tek okulu olan Dakar İşitme Engelliler Okulu’nun yenileme ve genişletme çalışmalarının devam ettiğini belirten TİKA Dakar Koordinatörü Ertekin, söz konusu projenin hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Sonraki Haber

Kosova'da Fatih Cami Çevre Düzenlemesinin Açılışı Gerçekleştirildi

Çeşitli temaslar ve açılışlarda bulunmak üzere Kosova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Priştine’deki Fatih Camisi’nin TİKA tarafından gerçekleştirilen çevre düzenlemesinin açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki...