Haberler

16 Mayıs 2013

TİKA'dan Moğolistanlı Doktorlara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Nöroloji Ünitesi ve Türkiye Çocuk Nörolojisi Vakfı arasında sürdürülen işbirliği çerçevesinde, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da bulunan Anne ve Çocuk Sağlığı Milli Merkezi yetkililerinden oluşan 4 kişilik heyet, Türkiye’ye gelerek Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde incelemelerde bulundu.

TİKA, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Nöroloji Ünitesi ve Türkiye Çocuk Nörolojisi Vakfı arasında sürdürülen işbirliği çerçevesinde 22-24 Ekim 2012 tarihleri arasında Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da bulunan Anne ve Çocuk Sağlığı Milli Merkezi’nde Moğolistan Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane ve diğer sağlık kurumlarda görev yapan yaklaşık 100 doktora Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri tarafından eğitim verilmişti. Bu kapsamdaki eğitimler Moğolistan Sağlık Bakanlığı tarafından memnuniyeti karşılandı. Bu kapsamda Anne ve Çocuk Sağlığı Milli Merkezi’nde görev yapan doktorlardan oluşan 4 kişilik heyet Türkiye’ye gelerek Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde incelemelerde bulundu.

Moğolistan Sağlık Bakanlığı Anne ve Çocuk Sağlığı Milli Merkezi ve Türkiye’deki Üniversite Hastaneleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla söz konusu merkezde görev yapan Kalite Müdürü Dr. Aatsan Oyunchimeg, İnsan Kaynakları Müdürü Purevjav Otgongerel, Nöroloji Bölüm Başkanı Dr. Ochirbat Enhchimeg ve Kadın Doğum Hastanesi Anestezi ve Merkez Ameliyat Bölümü Başkanı Dr. Ganbileg Batochir’den oluşan 4 kişilik heyet 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Nörolojisi alanında hastanenin ilgili bölümlerinde incelemeler yaptı.

Hacettepe Tıp Fakültesinde incelemelerde bulunan heyet, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer’i makamında ziyaret etti. Heyet ziyarette, TİKA’nın kendilerine sağladığı destekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, Moğolistan’la Türkiye arasında böylesi sağlık alanındaki işbirliğinin giderek artması temennisinde bulunan heyet Türkiye’nin tecrübesinin Moğolistan’la paylaşılmasından sağladığı katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan'daki Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afganistan’da eğitim, öğretim ve kültür alanında faaliyet gösteren bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Afganistan İslam ve Sakafat Kültür Merkezi’ne ekipman desteğinde bulundu. Aynı zamanda Kabil Askeri Lisesi’nin çevre duvarı...