Haberler

23 Ekim 2011

TİKA'dan Moğolistan Tarım Üniversitesi Jeo Enformasyon Laboratuarına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), ülkelerin stratejik planları ve gelişme hedefleri doğrultusunda işbirliği projelerini beş kıtada gerçekleştirmeye devam ediyor.

Dünya ülkelerinin ortak geleceği için çalışan TİKA tarafından Moğolistan Tarım Üniversitesi Jeo Enformasyon Laboratuarına donanım desteği sağlandı. Öğrencilerin daha iyi fiziksel şartlarda öğrenim görmesi ve eğitim stratejilerinin geliştirilmesi için lisans ve lisansüstü öğrencilere 24 bilgisayar, 1 adet projeksiyon cihazı, 12 adet sandalye, 1 adet server bilgisayar, 1 adet plotter, 1 adet tahta, 2 adet dolap, 25 adet güç kaynağı ve wireless bağlantısı TİKA tarafından armağan edildi.

“Moğolistan Tarım Üniversitesi Jeo-Enformasyon Laboratuarı Projesinin açılış töreni Agor Biyoloji Fakültesi bünyesinde kurulan Jeo-Enformasyon Laboratuarında gerçekleştirildi. Törene T.C. Ulan Batur Büyükelçisi A. Asım Arar, TİKA Ulan Batur Program Koordinatörü Dr. Rahman Nurdun, Koordinatör Yardımcısı Özlem Keskin, Moğolistan Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.B. Byambaa, Agro Biyoloji Fakültesi Dekanı D.Nasandulam, Tarım Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“TİKA Projeleri Moğolistan’da Yetkilileri Bir Araya Getiriyor”

T.C Ulan Batur Büyükelçisi A. Asım Arar törende yaptığı konuşmada, ‘Türkiye’nin, Moğolistan’da birçok alanda TİKA aracılığıyla faaliyette bulunduğunu bulunduğunu’ dile getirdi. Büyükelçi Arar, TİKA’nın önceki yıllarda Moğolistan’a yönelik gerçekleştirdiği projelere tek tek değindi. Bir yıl önce Tarım Üniversitesi bünyesinde kurulan Araştırma ve Uygulama Serasının açılış töreninde, TİKA’nın yetkilileri bir araya getirmesinin ardından tekrar bir TİKA projesinde bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade eden Asım Arar, TİKA yetkililerine teşekkür etti.

Ulan Batur Program Koordinatörü Dr. Rahman Nurdun ise konuşmasında, TİKA’nın Moğolistan’daki faaliyetlerinden kısaca bahsetti. Nurdun, “Moğolistan’da bir sene önce göreve başladığımda Moğolistan Tarım Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Serası Açılış Törenini yapmıştık. Bir sene sonra görevim sona erimek üzereyken Jeo-Enformasyon Laboratuarın Açılış Törenine katıldım. Söz konusu projenin Moğolistan Tarım Sektörü için yetişmekte olan öğrencilerin eğitimine katkıda bulunduğunu görmekten mutluluk duyuyorum” dedi.

Moğolistan Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. B. Byambaa “Türk Hükümetine, Türk Halkına ve TİKA’ya Katkılarından Dolayı Teşekkür Ediyoruz”

Moğolistan Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. B. Byambaa ise TİKA ile Tarım Üniversitesi işbirliğinde birçok proje gerçekleştirildiğine değindi. TİKA’nın Tarım Üniversitesinde eğitim ortamının iyileştirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Tarım Üniversitesi Agro Biyoloji Fakültesi bünyesinde kurulan Jeo-Enformasyon Laboratuarının kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. B. Byambaa, “Türkiye Hükümetine, Türk halkına ve TİKA’ya Moğolistan’ın tarım sektörü insan kaynağı için sağladığı katkıdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. TİKA ile yapılan işbirliğinin daha da gelişeceğini dile getirdi.

Moğolistan Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. B. Byambaa daha sonra TİKA’nın Moğolistan Tarım Üniversitesi’ne gerçekleştirilen projeler için Ulan Batur Program Koordinatörü Dr. Rahman Nurdun’a Moğolistan Tarım Üniversitesi Fahri Doktora Unvanını takdim etti.
 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...