Haberler

27 Mayıs 2013

TİKA'dan Makedonya Adalet Bakanlığına Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Güçlendirme Programları kapsamında, Üsküp Temyiz Mahkemesine ve Gostivar Asliye Mahkemesine teknik donanım desteği verildi.
 
Makedonya Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Güçlendirme Programları kapsamında TİKA tarafından, Üsküp Temyiz Mahkemesine ve Gostivar Asliye Mahkemesine, bilgisayar, yazıcı, projeksiyon cihazı, harici bellek, modem, klima, tarayıcı ve ses kayıt cihazlarından oluşan araç gereçler temin edildi. Temin edilen araç gereçler, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Üsküp ve Gostivar’da gerçekleşen törenlere, Adalet Bakanı Blerim Beceti, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanı Aleksandra Zafirovska, Yargıtay Başkan Yardımcısı Faik Arslani, Üsküp Temyiz Mahkemesi Başkanı Lupka Arsenıevska, Adalet Bakan Yardımcısı Bilyana Briskoska Boskovskı, Gostivar Asliye Mahkemesi Başkanı Kirko Mihaylovski, TİKA yetkilileri, çok sayıda Hâkim ve Savcı ile yargı çalışanları katıldı.

Açılış törenlerinde açıklamada bulunan Adalet Bakanı Beceti, TİKA ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin memnuniyet verici bir durum olduğunu belirterek, “Daha önce dile getirmiş olduğumuz somut faaliyetlerin uygulanma aşamasına gelmesinden ve böyle güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

Adalet Bakanı Beceti, TİKA’nın Makedonya Cumhuriyeti Adli Yargısına yapmış olduğu desteğin, Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı arasında mevcut olan başarılı bir işbirliğinin ürünü olduğunu kaydetti.

TİKA’nın, geçen süre içerisinde, Kalkandelen Asliye Mahkemesi kapasitesinin geliştirilmesine yönelik destek çalışmaları da gerçekleştirdiğini belirten Adalet Bakanı Beceti, “Makedonya Cumhuriyeti’nin, Avrupa Entegrasyonu süreci kapsamında, adli yargının bağımsızlığı ve güçlendirilmesi önemli hususlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, vatandaşların güvenilir bir hayat sürdürmeleri ve özgür olmaları doğrultusunda, adalet kurumlarının rolü çok büyüktür” dedi.

Adli yargının iyi şartlar altında çalışmasının, Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nin temel öncülüklerinden birisi oluğunu ifade eden Adalet Bakanı Beceti, “TİKA’ya sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. TİKA ile işbirliğimizin ilerideki dönemlerde de devam edeceğini ümit ediyorum” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kazakistanlı Doktorlara Nöropatoloji Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde nöropatoloji branşında eğitimlerini tamamlayan, beyin cerrahı ve nörologlardan oluşan 5 kişilik Kazakistanlı uzman doktor heyeti Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü konferans...