Haberler

02 Mayıs 2020

TİKA’dan Lübnan’a Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Bekaa Bölgesi ile Beyrut’ta yaşayan 1.300 aileye gıda paketi yardımı ulaştırıldı.

Son yılların en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Lübnan’da koronavirüsle mücadele kapsamında 15 Mart’tan bu yana uygulanan genel seferberlik sebebiyle ekonomik faaliyetler asgari seviyede seyrediyor.

Lübnan’ın Bekaa bölgesinde bulunan ve Türkmen asıllı ailelerin yoğunlukta olduğu 4 köy ile Beyrut’un çeşitli semtlerinde yaşayan Mardin asıllı Lübnanlı ihtiyaç sahibi ailelere yönelik Ramazan gıda paketi yardımı yapıldı.

Muhtarlar ve Dernek Başkanları ile belirlenen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan paketler şeker, pirinç, mercimek, kuru fasulye, nohut, bulgur, nohut, şehriye, makarna, sıvı yağ ve salça gibi gıda malzemelerinden oluşuyor.

Bekaaa bölgesinden Şehaymiye Camisi imamı Naser Bazan, yapılan gıda yardımına ilişkin olarak; Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi bir liderin insanlık için bir lütuf olduğunu, zulme uğrayan ve yardıma muhtaç herkesin yanında olduğunu, bir yandan mültecilere yardım ederken diğer yandan Myanmar’a kadar uzandığını, Lübnan’daki durumu fark edince bugün de buraya Bekaanın yoksul köylerine kadar yardım elini uzattığını, bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ve Allahtan uzun ömür dilediğini ifade etti.

Bekaa bölgesi Türkmen derneği başkanı Ali Gorli de bölgede yaşayan Türkmenler adına başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve TİKA’ya şükranlarını iletti.

Ramazan gıda yardımının başta Trablusşam ve Kuzey Lübnan’da olmak üzere çeşitli bölgelerde devam etmesi planlanıyor.

 

Sonraki Haber

Gürcistan’da 1.000 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kovid-19 salgınıyla mücadele eden Gürcistan’da bin ihtiyaç sahibi aileye, temel gıda malzemelerinden oluşan yardım kolileri dağıtıldı. KOVİD-19 pandemisi ile mücadele kapsamında daha önce Vaziani Sosyal Yaşam Merkezinde...