Haberler

01 Temmuz 2014

TİKA'dan Kırgızistan'a Sağlık Alanında Önemli Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında kullanılması üzere temin edilen tam donanımlı üç adet ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA Kırgızistan’da geçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle faaliyet gösterdiği coğrafyalarda sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na temin edilen tam donanımlı üç adet ambulans düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nde düzenlenen teslim törenine, Kırgızistan Sağlık Bakanı Dinara Saginbayeva, Türkiye Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Koordinatörü Hakan Ergün, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı ve TİKA yetkilileri katıldı. Törende üç adet tam donanımlı ambulansın anahtarları Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva’ya teslim edildi.

Türkiye Kırgızistan Büyükelçisi Kılıç törende yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kırgızistan arasında sağlık alanındaki yakın işbirliğinin devam ettirileceğini ifade etti. Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva ise, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile birlikte Türkiye’ye yaptıkları ziyaretin ardından gelişen işbirliği olanaklarına ve imzalanan anlaşmalara atıfta bulunarak TİKA tarafından temin edilen ambulansları Ankara’da gerçekleştirilen ikili işbirliği zirvesinin ilk meyvesi olarak tanımladı.

Türkiye’nin Kırgızistan’a her zaman yardım ettiğini, bu çerçevede 2010’da ülkedeki siyasî ve etnik olaylar sırasında tıbbî yardım ve ambulans yardımında bulunulduğunu hatırlatan Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva, TİKA’nın Kırgızistan’a sağlık alanında ihtiyaç duyulan sağlık cihazları ve teçhizatlarını da sağlamaya devam ettiğine vurgu yaptı.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Kırgızistan’a yaptığı resmî ziyaretin ardından Bişkek’te tam teşekküllü bir hastane yapımı için çalışmaların başladığını da sözlerine ekledi.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva, Türkiye devletine, hükümetine ve halkına Kırgızistan’a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek Kırgızistan’ın da Türkiye’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. Kırgızistan Sağlık Bakanı Saginbayeva, TİKA tarafından hibe edilen ambulansların başkent Bişkek, Çüy ve Oş eyaletlerine gönderileceğini söyledi.

Kırgızistan Parlamentosu Milletvekili ve Kırgızistan Meclisi Sosyal Politikalar Komisyonu Başkanı Damira Niyazaliyeva da, Türk halkının Kırgız halkına her zaman yardım ettiğini ve destek verdiğini söyleyerek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Bişkek Acil Servis Doktoru Egor Barisov, Türkiye’nin hibe ettiği ambulanslarda acil yardım için gerekli tüm araç ve gereçlerin bulunduğunu söyleyerek böyle modern ve tam donanımlı ambulanslarda görev yapmaktan mutluluk duyacağını dile getirdi.

Sonraki Haber

Balkanlar'da İrfan Ocakları Konferansı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da düzenlediği Balkanlar’da İrfan Ocakları Konferansları tamamlandı. TİKA’nın organizasyonunda Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da Balkanlarda İrfani Geleneğin İhyasına Bir Katkı başlıklı panel ve konserlerden oluşan...