Haberler

29 Mayıs 2013

TİKA'dan Güney Sudanlı 20 Havalimanı Personeline Sivil Havacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) işbirliğinde DHMİ’nin Esenboğa Eğitim Tesislerinde Güney Sudanlı 20 havalimanı personeli Türkiye’de bir aylık hizmet içi eğitim programına katıldı.

Genellikle Juba Havalimanında görevli kursiyerler, havaalanı yönetimi, havacılık güvenliği ve havacılık güvenliği ekipmanları, iletişim-navigasyon-gözetim sistemleri, veri tabanı ve değerlendirme yönetimi konularında uygulamalı eğitimler aldılar.

Eğitim programı hakkında bir açıklama yapan TİKA Afrika ve Orta Doğu Dairesi Başkanı Dr. Enver Arpa, TİKA’nın din, dil, ırk farkı gözetmeden kamu hizmetlerinin standartlarını yükseltmeye çalışan dost ülkelere, hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olduğunu belirtti.  Güney Sudan Ankara Büyükelçisi Dr. John Gai Yoh ise en genç ülke olan Güney Sudan’ın aynı zamanda en hızlı gelişen ülke olduğunu, eğitim programını tamamlayan katılımcıların ülkelerine birçok yeni bilgi ve beceri ile döneceklerini ifade etti.

Eğitimle ilgili izlenimleri sorulan Güney Sudanlı Heyetin Başkanı Riang Ruei Duop, Türkiye’nin sivil havacılık alanındaki iyi uygulama örneklerini görmelerinin çok faydalı olduğunu ve eğitim programının Güney Sudan’daki sivil havacılık hizmetlerinin standartlarını yükselteceğini kaydetti.

Eğitimlerin ardından Güney Sudanlı Heyete düzenlenen kapanış töreni ile sertifikaları takdim edildi.

Sonraki Haber

TİKA-Bayındır Sağlık Grubu İşbirliğinde 5. Avrasya Tıp Günleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen Avrasya Tıp Günleri Bayındır Hastanesi’nin Ankara Söğütözü’ndeki merkezinde gerçekleştiriliyor. TİKA ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliği ile bu yıl 5’incisi düzenlenen...