Haberler

19 Kasım 2014

TİKA'dan Ebola Salgını ile Mücadeleye Yardım

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ölümcül Ebola Salgını ile mücadele için Batı Afrika’ya yardım elini uzattı.

Ebola Salgını ile mücadeleye destek için yapılan uluslararası yardım çağrısına ülkemizden en hızlı cevap veren kurum olan TİKA tarafından, başta salgının meydana geldiği Gine Cumhuriyeti, Sierra Leone ve Liberya olmak üzere Senegal, Gambiya ve Benin’e “koruyucu tıbbi malzeme” hibesi yapıldı.

Dost ve kardeş ülke Gine Cumhuriyeti’ne temin edilen tıbbi malzemeler, T.C. Konakri Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel tarafından, 18 Kasım 2014 tarihinde Konakri’de düzenlenen, Gine Sağlık Bakanı ve Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı’nın katıldığı törende Gine Hükümeti yetkililerine teslim edildi.

Sayın Büyükelçimiz törende, Ebola ile mücadelede Gine’nin yalnız olmadığını, Türkiye’nin Gine’nin daima yanında olduğunu ve Türkiye adına TİKA tarafından gönderilen yardım malzemelerini takdim etmekten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade ettiler. Bu vesileyle Türk-Gine işbirliğinin güçleneceğini vurgulayarak, Gine’de Ebola Salgınından hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini ilettiler.

TİKA tarafından bu yardım kapsamında, Ebola Salgını ile mücadeleye katılan tıbbi personel için koruyucu tulum ve gözlük, muayene eldiveni, cerrahi maske, plastik çizme, el dezenfektanı, lazer termometre, ceset torbası, ilaçlama aleti, sedye ve yatak örtüsü gibi malzemeler Gine’ye ulaştırıldı.

TİKA, dost ve kardeş Afrika Ülkeleri ile işbirliğini günden güne güçlendirirken, sağlık alanında gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri de çeşitlendirerek artırmaya devam ediyor.

 

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Keçiova Camisi'ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’de başkentin “eski şehir olarak” bilinen dünya kültür mirası listesindeki "Kasaba" bölgesinde bulunan restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılan Keçiova Camisi’ni gezdi.  Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Cezayir’e gelen...