Haberler

15 Aralık 2014

TİKA'dan Dukha Türklerine Ren Geyiği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’ın en kuzeyinde yaşayan Dukha Türklerinin talebi üzerine harekete geçerek 19 Ren geyiğini yetkililere teslim edildi.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda, Moğolistan’ın en kuzeyinde yaşayan Dukha Türklerine TİKA tarafından temin edilen 19 Ren geyiği, törenle teslim edildi.

Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’a 700 kilometre uzaklıktaki Hövsgöl vilayetinin merkezi Mörün’de düzenlenen törene, Türkiye’nin Ulanbatur Büyükelçisi Murat Karagöz, TİKA Ulanbatur Koordinatörü Ekrem Kalan ile Moğolistan’ın yerel yetkilileri katıldı.

Türkiye’nin Ulanbatur Büyükelçisi Karagöz, törende yaptığı konuşmada, Dukha Türkleri için TİKA tarafından temin edilen Ren geyiklerini teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye’nin Ulanbatur Büyükelçisi Karagöz, “Moğolistan’ın en kuzeyinde yaşayan Dukha Türklerine yeni yıl hediyesi vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TİKA Başkanı Serdar Çam’ın talimatları doğrultusunda eksi 37 derecede 19 Ren geyiğini teslim ediyoruz” dedi.

TİKA Ulanbatur Koordinatörü Kalan da geçimlerini Ren geyiklerinden sağlayan Dukha Türklerinin TİKA’dan damızlık Ren geyiği talep ettiğini belirterek “Rusya’nın Tuva Bölgesi’nden getirttiğimiz bu Ren geyikleri ile Dukha Türkleri Ren geyiklerini melezleştirerek hem boylarını uzatacak hem de neslin devamını sağlamış olacak. TİKA olarak Dukha Türklerine yardım etmenin sevinci ve gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

TİKA Ulanbatur Koordinatörü Kalan, Ren geyiklerinin boynuzlarının nakliye sırasında sıkıntı yaşanmaması için kesildiğini söyledi. Törenin ardından, Ren geyikleri Dukha Türklerine teslim edildi.

Sonraki Haber

Iıı. TİKA Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından III. TİKA Danışma Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş TİKA’nın çalışmalarından bahsetti. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan...