Haberler

09 Haziran 2014

TİKA'dan Azerbaycanlı Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Azerbaycan’da uygulamaya konulan Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi ve Islahı Projesi kapsamında, Kırklareli ilinde düzenlenen törenle Azerbaycan’a gönderilen 81 gebe düve Azerbaycan’ın Saatli ve Sabirabat bölgelerinde yaşayan çiftçi ailelere teslim edildi.

TİKA Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında Azerbaycanlı çiftçilere yönelik projeler gerçekleştiren TİKA, Azerbaycan’da tarım ve hayvancılık alanında Türkiye tecrübelerinin paylaşılmasına büyük katkı sağlıyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Azerbaycan’da uygulamaya konulan Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi ve Islahı Projesi kapsamında, Azerbaycan’a gönderilen 81 gebe düve Azerbaycan’ın Saatli ve Sabirabat bölgelerinde yaşayan çiftçi ailelere teslim edildi.

Kırklareli ilinde düzenlenen törene, Bölge Milletvekilleri, Valilik yetkilileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Türkiye’nin farklı illerinin Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri yetkilileri, TİKA yetkilileri ve çok sayıda Süt Sığırı yetiştiricisi katıldı.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Öztürk, törende yaptığı konuşmasında TİKA’nın Türkiye’nin dost eli olarak, çok çeşitli sektörlerde projeler uyguladığını belirterek, sivil ve resmi kurumlarla işbirliği içinde Türkiye’nin tüm insanlara uzanan yardımlaşma ve işbirliği çabalarını koordine ettiğini söyledi. Söz konusu projenin önemine değinen TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Öztürk, TİKA tarafından gerçekleştirilen Bizim Holştayn başlıklı projeyle, Türkiye koşullarında yetiştirilen süt sığırlarını Kardeş Azerbaycan vatandaşlarına hediye olarak yola çıkardıklarını ifade etti. Gen Türk adı verilen Türkiye’ye özgü suni mayalama ürününü de yeni pazarlara ulaştıracak çok yönlü bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Öztürk, söz konusu projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Projenin devamında, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından daha sonraki aşamada hayvanların ücretsiz suni mayalanmaları sağlanacak. Projenin bir diğer bileşeni ise bu ailelere yardım şeklinde verilecek sığırlar için gerekli yem kaynağının oluşturulması ve bu doğrultuda yem bitkilerinin yetiştirilmesinin sağlanacak. Ayrıca TİKA tarafından çiftçi aileleri koordine eden Azerbaycan merkezli Toplumun Sosyal Gelişimine Manevi Destek Derneği’ne bir takım tarım makinesi seti temin edildi. Söz konusu makine seti, her üreticinin hayvanlarına yedireceği yemi kendisinin üretmesi için ortaklaşa kullanılacak olup, 1 traktör, 1 Mibzer, 1 adet Mısır silaj makinası, 1 adet 4 gövdeli pulluk,1 adet ofset disk ve 1 adet 7 sıralı gübreli çapa makinesinden oluşuyor.

Ayrıca dağıtılan hayvanlar bir yıllığına sigortalanacak. Sigorta meblağı yararlanıcı aileler tarafından karşılanacak. Proje çerçevesinde, süt hayvanı verilecek çiftçiler için Bakü’de bir eğitim programı düzenlendi. Eğitim programının devamı olarak Saatli ve Sabirabad Bölgelerinde uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi. Kırklareli ilinde düzenlenen törenin ardından 81 adet Damızlık gebe düve Azerbaycan’a teslim edilmek üzere özel nitelikli araçlarla yola çıktı. Azerbaycan’a ulaşan gebe düveler düzenlenen törenle TİKA yetkilileri tarafından çiftçi ailelere teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA ve Tübitak Tüsside İşbirliğinde Liderlik Okulu Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve TÜBİTAK TÜSSİDE’nin işbirliğiyle Türkiye’nin coğrafi ve kültürel yakınlığı bulunan ülkelerdeki bürokratlara yönelik düzenlenen Liderlik Okulu Projesi devam ediyor. TİKA ile TÜBİTAK-TÜSSİDE tarafından geçen yıl başlatılan Liderlik Okul Projesiyle...