Haberler

13 Mart 2013

TİKA'dan Arnavutluk Arkeoloji Ajansı'na Teknik Destek

Arnavutluk Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Arnavutluk tarihini aydınlatacak önemli çalışmalar yapan “Arkeolojik Hizmetler Ajansı’nın teknik altyapısı TİKA tarafından yenilendi.

Arnavutluk Arkeoloji Ajansı, Arnavutluk’un kentsel ve bölgesel planlamasına yardımcı olmak amacıyla Arnavutluk tarihinin İlirya Öncesi Dönemi, İlirya, Bizans, Gjergj Kastrioti ve Osmanlı dönemlerine ilişkin arkeolojik kazı ve kültürel miras alanındaki çalışmalarını yürütmek için Arnavutluk Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak oluşturulan tek resmi kurumdur. 2008 yılında kurulan ve 13 personelin görev yaptığı Arkeoloji Ajansı, Arnavutluk’taki arkeolojik kazıların yönetimi, kazılarda bulunan kalıntıların korunması ve arkeolojik olmayan kazı çalışmaları sırasında bulunan kalıntıların korunması işlerini kısıtlı imkanlar dahilinde yerine getiriyorlar.

Başkanlığımızca gerçekleştirilen “Arkeoloji Ajansı’na Donanım Desteği Sağlanması Projesi” ile Arkeolojik Hizmetler Ajansı’nın hizmet standartlarının iyileştirilmesine ve arkeologların çalışma koşullarının iyileştirilmesine imkân sağlanmıştır. Ayrıca, Arnavutluk tarihinin farklı dönemlerine ışık tutan arkeolojik araştırmalara da katkı sağlanmıştır.

Projenin açılış töreni Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hasan S. AŞAN, Arnavutluk Cumhuriyeti Turizm, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Aldo BUMÇİ, Arkeolojik Hizmetler Ajansı Müdürü Roland OLLİ, TİKA Tiran Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ile çok sayıda üst düzey bürokrat ve medya temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

’TİKA Arnavutluk’ta yaptığı başarılı projeler sayesinde marka haline geldi’
Görsel ve yazılı medyada geniş yankı bulan açılış töreninde bir konuşma yapan T.C. Tiran Büyükelçisi Hasan S. AŞAN, iki ülke arasındaki ilişkilerin pek çok alanda karşılıklı bir anlayış ve işbirliği halinde yürütüldüğünü; Arnavutluk’ta yaptığı başarılı projeler sayesinde bir marka haline gelmiş olan TİKA’nın bu tip çalışmalara verdiği desteklerden dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Açılış töreninde konuşma yapan Arnavutluk Cumhuriyeti Turizm Bakanı Aldo BUMÇİ ise, gerçekleştirilen bu proje ile kısıtlı imkanlarla çalışan Arkeolojik Hizmetler Ajansı’na modern bir çalışma ortamı sağlandığını, TİKA’nın bu alandaki desteğinin önemli bir eksikliği giderdiğini ifade etti. Sn. Bakan BUMÇİ, TİKA’nın desteği ile bakanlığına yapılan projelerden dolayı teşekkürlerini ifade ederek mevcut işbirliğinin devam etmesini arzu ettiklerini belirtti.

Arnavutluk’ta gerçekleştirilen  son dönemdeki teknik destek projeleri ;
TİKA, ARNAVUTLUK MİLLİ KÜTÜPHANESİ’NDE ÜLKENİN İLK DİJİTALİZASYON MERKEZİ’Nİ KURDU
TİKA’DAN ARNAVUTLUK KAMU KURUMLARINDA BİLİŞİM TEKNOLOJİ UYGULAMALARINA DESTEK
TİKA’DAN ARNAVUTLUK’TA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİNE DESTEK

Sonraki Haber

Kamboçya'ya TİKA'dan Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) teknik koordinasyonundan sorumlu olduğu En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) yönelik yürüttüğü faaliyetler kapsamında Kamboçya Krallığı Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 40’ar takım bilgisayar, yazıcı ve UPS cihazından...