Haberler

11 Nisan 2013

TİKA'dan Afganistan'a İki Büyük Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan Afganistan’ın Kuzey Bölgesindeki Cevizcan Vilayeti Şibirgan İlinde bulunan Gevher Şad Begüm Kız Lisesi’nin açılışı ve Semengan Vilayeti’nde bulunan Deryahan Köprüsü’nün temel atma töreni gerçekleştirildi.

Afganistan’da uzun zamandır devam eden güvenlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle birçok alanda olduğu gibi eğitim sektöründe de önemli sorunlarla karşılaşılıyor. Birçok öğrenci eğitim için gerekli bina sayısının yetersiz olması nedeniyle çadırlarda eğitim görüyor.
Cevizcan Vilayeti Şibirgan İlinde yer alan Gevher Şad Begüm Kız Lisesi’nde (Çerimgerhane Lisesi) 1984 yılından bu yana kendine ait bina ve yeri olmadan iki farklı yerde 4 bin öğrenciye çadırların içinde eğitim çalışmalarına devam ediliyordu. Bu kapsamda Cevizcan Valiliği TİKA’dan 42 derslik bir okul yapılması için talepte bulundu. Söz konusu okulun yapımı TİKA tarafından uygun görülerek, tahsis edilen olan 10 dönümlük arazide Gevher Şad Begüm Kız Lisesi inşa edildi.

Afganistan’da TİKA tarafından gerçekleştirilen en büyük ikinci okul projesi olan Gevher Şad Begüm Kız Lisesi’nin yapımına 2011 yılı Haziran ayında başlanmış olup, 2012 yılının Haziran ayında inşaat çalışmaları tamamlandı. Söz konusu okulun bölgede farklı olması amaçlanarak, hem inşasında, hemde tefrişatına büyük özen gösterildi.

Her vardiyada bin 680 öğrenciye hizmet verebilecek kapasitede olan okulun içerisinde 36 adet sınıf, 1 adet kütüphane, 1 adet bilgisayar sınıfı, 1 adet toplantı odası, 2 adet laboratuvar, 4 adet idari oda, 2 adet öğretmenler odası, 1 adet teknik sistem odası ve 1 hizmetli odası bulunuyor.

Ayrıca okul binası dışında 1 adet kantin binası, 1 adet güvenlik binası, 1 adet tuvalet binası ve 1 adet jeneratör binası inşa edildi. 10 bin metrekare arazide kurulan ve 3 bin metrekare kapalı alana sahip okulun pencereleri PVC, zeminleri seramik yapılmış olup, öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçları olan, 840 öğrenci masa ve sırası, 42 öğrenci, öğretmen masa sandalyesi, 40 bilgisayar, laboratuvar malzemeleri, kamera ses ve telefon sistemleri, 3 su sebili, 3 buzdolabı, tüm idari personelin oda takımları, toplantı odası masa ve sandalyeleri, kütüphane kitaplıkları ve faaliyet panoları ile donatıldı.

Gevher Şad Begüm Kız Lisesi’nin açılışı, Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Kabil Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu, Cevizcan Vilayeti Valisi Alim Sayi ve diğer yetkililerin katılımlarıyla 6 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

10 köyü şehir merkezine bağlayan Deryahan Köprüsü TİKA desteği ile yapılıyor

Aşırı yağışlar sonucu oluşan sel nedeniyle yıkılan Semengan Vilayeti’nin Aybek İlinde bulunan Deryahan Köprüsü, 10 köyü şehir merkezine bağlayan yegane köprü olması sebebiyle yöre halkının ulaşımı açısından büyük önem arz ediyor.

Bu vesileyle yöre halkının bu büyük sorunun giderilmesi amacıyla TİKA tarafından 2013 yılı Mart ayında köprünün inşaat çalışmaları başlatıldı. İnşaat çalışmaları başlayan Deryahan Köprüsü’nün 2013 yılı Ekim ayında bitirilmesi planlanıyor. 35 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki köprü, 11 metrelik 3 adet açıklıktan oluşuyor. Söz konusu köprünün, gidiş ve geliş toplam 2 şeritli yolun her iki tarafında 1,5 metrelik yaya yolları ve korkulukları bulunuyor.

Ayrıca proje kapsamında, mevcut su yatağının düzenlenmesi amacıyla toplam 80 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde taş duvar yapılacak. Köprü üstü, giriş ve çıkışları 6 adet güneş enerjisi ile çalışan yol aydınlatma direkleri ile aydınlatılacak.
Deryahan Köprüsü temel atma töreni, Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Semengan Vilayeti Valisi Hayır Muhammed Anoş, Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Güneş Yeşildağm ve diğer yetkililerinde katılımlarıyla 7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Türkmenistan'a Turizm Eğitimleri Desteği

TİKA ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi arasında 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan “Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Mesleki Eğitim Programları Düzenlenmesi Projesi Uygulama Protokolü” kapsamında düzenlenen eğitim programları devam ediyor. Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik...