Haberler

24 Ekim 2015

TİKA Yörüklere Sahip Çıkıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle Yörüklerin hem bütçelerine katkı sağlıyor hem de kemikleşmiş olan su ve eğitim sorunlarını çözüyor.

14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyası fethinin ardından, Makedonya’nın Doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman’dan getirilen Yörük Türkmenleri iskan edildi.

Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) yüksek dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, şahsi geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaktadır. 

TİKA bölgede gerçekleştirdiği su projesiyle Yörüklerin 100 yıldır kanayan yarası su sorununu çözerek önemli bir işe imza attı. TİKA,  Doğu Makedonya’nın Radoviş Belediyesi sınırları içinde yer alan ortalama bin Yörük Türkünün yaşadığı, en büyük yerleşim yerleri sıfatını taşıyan yaklaşık 1000 kişiye ulaşan nüfusları ile Ali Koç ve Kocali köylerinin su sıkıntısını çözmeye yönelik olarak, Ağlar Dağlar eteklerinde tespit edilen ve yöre halkının ''Soğuk Su'' olarak adlandırdığı zengin su kaynağından yaklaşık 14 km uzunluğunda bir su hattı oluşturularak, köydeki evlere su ulaştırıyor. Borularla taşınan suyun bölgeye dağıtılmak üzere toplanacağı yüksek kapasiteli su depoları, modern teknolojiye sahip su klorlama ve arıtma tesislerinin kurulması çalışmaları noktasında sona gelindi. Hangi coğrafyada olursa olsun su, hayatın idamesi için hayati önem arz etmektedir. Bu bölgede yıllarca ciddi su sorunu yaşanmakta ve bundan dolayı da bölge halkının farklı alanlarda daha büyük problemler yaşamasına sebep olmaktadır. Sağlık sorunları, üretim darlığı, sosyal sorunlar ve göç bunlardan bazılarıdır. Mevcut olan sorunların giderilmesinde ve bu sorunlardan oluşacak sıkıntıların önlenmesinde TİKA tarafından gerçekleştirilen proje hayati önem taşıyor.

TİKA tarım alanında da sera ve meyve yetiştiriciliğini destekleyerek neredeyse bitme noktasına gelen tütün ekiminden elde edilen gelirin kayıplarını sarmaya çalışıyor.

Doğu Makedonya’nın kırsal kalkınmasına katkıda bulunmak ve bölgede ekonominin canlanmasına katkı sağlamak amacıyla TİKA tarafından desteklenen “Doğu Makedonya’da Sera Sebzeciliği Geliştirme Projesi” kapsamında toplamda 560 aileye verimi yüksek sebze (biber ve domates) çeşitlerinin yıl boyunca ekimini sağlayabilmeleri için gerekli seracılık ekipmanları (sera konstrüksiyonu, sera örtüsü ve damla sulama sistemi)  ile tohum desteği sağlandı.  TİKA’nın sera yardımından yararlanan 58 yaşındaki Hatice Kopova: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam olsun Yörük diyarından, ben Türkiye’yi unutamam, Türkiye’miz bizim her şeyimiz diyor. TİKA’nın sera desteği sayesinde yılda 1500 euro tasarruf sağlıyoruz.  TİKA bize arı kovanı da dağıtacak bu sayede yıllık 1500 euro daha cebimize para girecek diyor. Allah Türkiye’yi her şeyden korusun bu yardımları hiç unutmayacağız.

Yörük Tarımcılar Birliği Başkanı Hasan Namuş: 9 belediyede toplam 72 Yörük köyü bir araya gelip bir birlik kurduk. Yörükler olarak sebze ve meyveye çok para ödüyoruz bunu nasıl önleriz diyerek yola koyulduk. TİKA burada önce 60 aileye sera dağıttı sonra müthiş bir talep patlaması oldu ve 500 kişiye daha sera dağıtıldı. Önümüzdeki dönemde bu rakam 1000’e çıkacak. Proje amacına ulaştı. 2006’dan önce burada hiç kimse Türk bayrağını hiçbir yerde görmezdi şimdi TİKA Türk bayrağını her yerde dalgalandırıyor.

TİKA Yörüklerin yaşadığı köylerde bulunan okulların tadilat ve donanımını gerçekleştirerek Yörüklerin geleceğine sahip çıkıyor.  Köy okullarının %90 oranında tadilat ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilerek gençlerin daha iyi bir ortamda eğitim imkanına kavuşması sağlandı. TİKA,  20’nin üzerinde köy de okulların tadilat ve donanımını gerçekleştirerek 4000 öğrencinin sağlıklı bir ortamda eğitim almasına yardımcı oluyor. TİKA ve MATÜSİTEB Derneği işbirliğinde 10 yıldan bu yana Yörük öğrencilerin maddi yardım (burs) ile destekleniyor.  TİKA her eğitim döneminin açılışında okul malzemesi yardımında bulunarak öğrencilere önemli bir destekte bulunuyor.

Sonraki Haber

Erbil Valisi Mawlood "Türkiye Ayrım Gözetmeden Her Kesimin Yanında Duruyor"

Erbil Valisi Nawzad Hadi Mawlood: “ Türkiye en güçlü ortağımız ” Okul Malzemesi ve gıda yardımında bulunmak üzere Erbil’de bulunan TİKA Başkan danışmanı ve KIZILAY yönetim kurulu üyesi Sayın Kamil Kolabaş ve beraberindeki heyet Erbil Valisi...