Haberler

16 Eylül 2014

TİKA Yemenli Yetimlerin Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından desteklenen proje ile İHH ve Yemen Islah Hayır ve Yardımlaşma Vakfı işbirliğinde Yemenli yetimlere su filtreleri dağıtıldı.

TİKA, Yemen’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Yemende gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekleyen TİKA tarafından, İHH ve Yemen Islah Hayır ve Yardımlaşma Vakfı işbirliğinde Yemeli yetimlere su filtreleri dağıtıldı.
TİKA’nın Yemen ofisinde düzenlenen törene TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz, Türkiye’nin Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman, Islah cemiyeti temsilcileri ile yetimler ve yakınları katıldı. Törende açıklamada bulunan Türkiye’nin Sana Büyükelçisi Çorman, Sana ve Yemen genelinde yaşanan temiz su kıtlığı ve sağlıksız içme sularının insan hayatını ve özellikle çocukları olumsuz etkilediğini belirterek, TİKA’nın bu anlamlı projesi ile en azından yetimlerin ve onların ailelerinin temiz sularını kendilerinin üreterek içebileceklerini ifade etti. TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz ise en temel ihtiyaç olan içme suyuna ulaşmada zorluk çeken Yemenlilere daha büyük projelerle de hizmet etmek istediklerini ifade etti.

İBB ile Sana Belediyesi arasında işbirliği projeleri
TİKA’nın daha önce de sağlık alanında önemli projelerle kardeş Yemen halkının yanında olduğu mesajlarının verildiği törende, TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz tarihi bağlarla birbirine yakın olan iki ülkenin bu gibi projelerle daha da yakınlaşması gerektiğini belirtti.

Sanitasyon ve su arıtma ile ilgili pek çok proje hazırlıklarının bulunduğuna dikkati çeken TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz, “TİKA’nın kendi bünyesinde bu alanda büyük bir brikimi var. Yemen gibi coğrafyalara bu birikimi aktarmaya çalışıyoruz. Bu projenin başlangıcı İHH ile Islah Cemiyeti’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği projelere dayanıyor. İHH buralardaki yetimlere Ramazan ve Kurban Bayramı gibi zamanlarda yardımlar yapıyordu. Ancak temiz su elde edilmesi konusunda yardım yapılan ailelerin sıkıntılar yaşadığının görülmesi üzerine ilk etapta bu ailelere filtrelerini ulaştırdık’’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sana Belediyesi arasında şebeke sularının ıslahı ve su arıtma tesislerini arttırma noktalarında karşılıklı toplantılar yaptığını anlatan TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Bozgöz, yakın bir zamanda daha kapsamlı projelerle başkent Sana’nın temiz su üretme ihtiyacına yönelik projelerin devreye girebileceğini kaydetti. Tören iki ülke milli marşlarının okunması davetlilere hitap ve filtrelerin ailelere dağıtılmasının ardından hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Sonraki Haber

Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu Bayan Ölgiy Şubesi'ne Ekipman Desteği

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu Bayan Ölgiy Şubesi’ne biçki dikiş ve nakış makinasından oluşan malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu. Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’a 1700 kilometre uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı...