Haberler

26 Kasım 2012

TİKA ve Tdbb İşbirliğinde Balkanların En Büyük Türk Okulu Açıldı

Yukarı Banitsa, Gostivar Belediyesi’nde, Gostivar şehrinin güneybatısında, merkeze 2 km uzaklıkta bulunuyor. Nüfusu 2.230 olan bölge 900 haneden oluşuyor. Türklerin ve Arnavutların birlikte yaşadığı Yukarı Banitsa’da temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bölgede orta ve küçük ölçekli üretim işletmeler de faaliyet gösteriyor.

Merkezi Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu, Batı Makedonya’da Türkçe, Arnavutça ve Makedonca eğitim veren en büyük ve başarılı eğitim kurumlarından biri olarak biliniyor. 2011 -2012 yılında 1.400 öğrencinin eğitim almasına olanak sağlayan okulda Türk, Makedon ve Arnavut öğrenciler birlikte öğrenim görüyor.

TİKA ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği İşbirliği

Makedonya’nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrine bağlı Yukarı Banitsa köyünde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) işbirliğinde ve Üsküdar Belediyesi’nin, Pendik Belediyesi’nin, Bayrampaşa Belediyesi’nin katkılarıyla inşa edilen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete açıldı.

Balkanlar’ın en büyük Türk okulu olduğunu ifade edilen binanın açılış törenine, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, TİKA Başkanı Serdar Çam, T.C. Üsküp Büyükelçisi Görol Sökmensüer, TDBB Kurucu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya,Makedonya’daki Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Kenan Hasip, TİKA Makedonya Koordinatörü Mahmut Çevik, İstanbul’un Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani, çok sayıda yerel kurum temsilcisi ile öğrenciler ve yöre halkı katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, okul müdürü Oktay Nuredin, inşa edilen bu okulun bin 200 öğrencisiyle Balkanlar’daki en büyük Türk okulu olduğunu söyledi.

“Biz Binayı Yaptık. Bundan Sonra Esas Görev Eli Öpülesi Öğretmenlere Düşüyor”

Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani de Türkiye’ye bütün alanlarda kendilerine verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek, “Eğitim Bakanlığımızın yapmadığını sizler yapıyorsunuz” dedi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da törende yaptığı konuşmada, projede maddi ve manevi desteği bulunan Gostivar, Bayrampaşa, Pendik, Üsküdar belediyelerine ve bunların yanı sıra TDBB’ye teşekkür etti.

Serdar Çam, “Bu proje Türkiye’nin, Türk halkının sevgisini ve saygısını yansıttığını düşünüyoruz. Aynı şekilde dost ve kardeş Makedonya devletinin yükünü biraz olsun alabilmişsek onun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde annenin, babanın bir de yaşa bakılmaksızın öğretmenin eli öpülür. Biz binayı yaptık. Bundan sonra esas görev eli öpülesi öğretmenlere düşüyor” diye konuştu.

TİKA Başkanı, okulda görevli öğretmenlerden, ülkelerine hizmet edecek, uluslararası düzeyde Balkan insanının kudretini temsil edecek çocuklar yetiştirmelerini arzu ettiğini söyledi.

 Dört Belediye ve İki Devletin Çabası

TDBB Kurucu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya da “dört belediye ve iki devletin ortaklaşa çabasıyla ortaya muhteşem bir eser konulduğunu” ifade ederek, Yukarı Banitsa ile Aşağı Banitsa arasındaki rekabetin artık eğitim alanında da mümkün olabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de üç, Bosna-Hersek’te beş çocuk” tavsiyesine atıfta bulunan Kaya, bu iki komşu köy arasında bu konuda da bir rekabet yaşanmasını tavsiye etti.

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir de hizmete açılan okulun Türk toplumuna başarılı öğrenciler yetiştirdiğini hatırlatarak, “Makedonya Türkleri olarak, iyi eğitim sayesinde, Makedonya Türklüğünü dünya Türklüğü seviyesine taşımak istiyoruz” dedi.

Açılışının ardından okul binasını ziyaret eden yetkililer, öğrencilere TİKA ve TDBB tarafından hazırlanan kırtasiye malzemeleri hediye etti.

Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun Özellikleri

Yeni yapılan eğitim tesisi, Makedonya Eğitim standartlarına uygun olarak, zemin artı 2 kattan oluşuyor. Zemin katta, ayrı girişi olan anaokulu sınıfı, 1. katta 4 adet sınıf, 2. katta 4 adet sınıf, toplantı salonu, kütüphane ve öğretmenler odası mevcut. Yeni tesis, modern donanıma sahip kalorifer sistemi ile gerekli yangın uyarı ve söndürme ekipmanlarına sahip.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ TİKA Tiran Program Koordinasyon Ofisini Ziyaret Etti

Arnavutluk’un bağımsızlığının 100. yıldönümü vesilesiyle yapılacak kutlama etkinliklerine katılmak ve bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Arnavutluk Cumhuriyeti’ne gitti. Heyet, TİKA Tirana Program Koordinasyon Ofisini ziyaret...