Haberler

26 Şubat 2015

TİKA ve Milli Kütüphane Arasında İşbirliği

 İki kurum arasında imzalanan protokolle yurt dışındaki Türk kültürü ve değerlerinin koruması ve tanıtılması amaçlanıyor. Protokol kapsamında ilk olarak Almanya'ya 14 bin kitap gönderilecek.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) ile Milli Kütüphane arasında yurt dışındaki Türk kültürü ve değerlerinin koruması ve tanıtılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. 

TİKA ile Milli Kütüphane arasında Türkiye ile tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel bağlara sahip ülkelerdeki taşınır kültür varlıklarının envanterini çıkartmak, tıpkıbasımlarını yapmak, bakımını ve korunmasını sağlamak, bu konularda eğitim vermek, sempozyum, konferans ve sergi düzenlemek, işbirliğinde bulunulan ülkelere kitap ve süreli yayın göndermek konularında işbirliği protokolü imzalandı.

Milli Kütüphane ‘de düzenlenen imza töreninde konuşan Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman, iki kurum arasında imzalanan protokol sonucunda Milli Kütüphane'nin yurt dışı hizmetlerini daha aktif hale getireceklerini ve kapasitelerini daha iyi noktaya taşıyacaklarını söyledi.

– Almanya'ya 14 bin kitap –

Protokolle yurt dışındaki Türk kültürünü ve değerlerini korumak, restore etmek ve tanıtmayı amaçladıklarını dile getiren Toman, "İlk etapta Almanya'da 14 ayrı noktaya yaklaşık 14 bin kitap gönderiyoruz" diye konuştu.

Toman, gönderilen kitapların gelen talepler doğrultusunda belirlendiğini, üniversitelerin Türkoloji bölümlerine, çocuk kütüphanelerine, çeşitli vakıf ve derneklerin yanı sıra cezaevlerindeki Türklere iletileceğini ifade etti.

"Kitaplar, kültürümüzün daimi temsilcileri olarak orada bulunacaklar" ifadesini kullanan Toman, kitaba ve kültüre sunduğu katkıdan dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

TİKA Başkan Serdar Çam ise TİKA'nın 120 ülkede yürüttüğü çalışmaların sadece ekonomik ve kalkınma projeleriyle sınırlı kalmadığını, insanları gönlünü zenginleştirip ufkunu genişletecek, Türk medeniyetine ait değerleri yansıtan çalışmalar da yaptıklarına işaret etti.

Kitapların ulaştırılmasına aracılık etmekten memnuniyet duyacaklarını aktaran Çam, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve Milli Kütüphane'ye teşekkür etti. Çam, gelecek dönemde projeyi elektronik kitapları da içine alacak şekilde genişletmeyi düşündüklerini de dile getirdi.

 

Sonraki Haber

Kuzey Kore'ye Yılın İlk Dış Yardımı TİKA'dan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kalkınma yardımı çerçevesinde Kuzey Kore halkının gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla, Güney Pyongan Eyaletindeki çiftçilere ulaştırılmak üzere Kuzey Kore’ye beş yüz on bin metrekare sera örtüsü yardımı yapıldı....