Haberler

21 Mayıs 2015

TİKA ve Küba Radyo ve Televizyon Kurumu Arasında İşbirliği Projesi

Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’nun dublaj sistemi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilenecek.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayında yapmış olduğu Latin Amerika ziyareti kapsamında TİKA başkanı Sayın Dr. Serdar Çam’ın da teşrifleriyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ve Küba Radyo ve Televizyon Kurumu (ICRT) arasında yapılan protokolle Küba’ya;  TRT dizilerinin Küba Televizyonunda ücretsiz yayınlanması karşılığında dublaj ekipmanı hibe edilmesi kararlaştırılmış ve projenin ilk aşaması olarak TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam tarafından ülkemize bir heyet davet edildi.

Bu kapsamda ülkemize gelen heyet Doğu ve Güney Asya Pasifik Latin Amerika Dairesi Başkanı Dr. Rahman Nurdun ile söz konusu proje ve gelecekte yapılabilecek teknik işbirliği alanları hakkında görüşme yaptı.

Teknik ziyaretler kapsamında TRT ile görüşmeler yapılarak TRT Genel Müdürü başta olmak üzere Dış Yayınlar Dairesi Başkanı ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı ile projenin teknik detayları ve ikili işbirliğinin geliştirilmesi hakkında görüşmeler yapıldı. Ayrıca teknik personel tarafından TRT’nin dublaj çalışmaları ve sistemleri ile ilgili uygulamalı ve teorik bilgilendirme yapıldı.

Özel sektördeki uygulamaların görülmesi amacıyla Doğan Yayın Holding’e yapılan ziyaret kapsamında kanalın genel çalışma prensipleri, stüdyoları, yayın politikaları ve dublaj sistemleri hakkında bilgilendirme yapılarak işbirliği olasılıkları görüşüldü.

Ziyaret sonunda heyete katılanlar TİKA'ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Moldova Ulusal Halk Dansı Topluluğu TİKA Desteğiyle Ankara Müzik Festivaline Katıldı

Moldova Ulusal Halk Dansı Akademisi Topluluğu JOC, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Ankara Müzik Festivali’ne katıldı. Bu yıl 4-30 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 32. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde yer alan 19...