Haberler

16 Mayıs 2014

TİKA ve Deniz Kuvvetlerinin Namibya'da Etkinlikleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Namibya’nın batı bölgesinde yer alan Erongo Bölgesine engelliler için tekerlekli sandalye, yetimhaneler ve hastaneler için ise gıda yardımında bulunuldu.

Deniz Kuvvetlerine bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Afrika Kıtasında bir takım faaliyetlere katılmak üzere Gölcükten yola çıkmıştı. Cebelitarık Boğazını geçerek Batı Afrika kıyılarında, Moritanya, Senegal, Fildişi Sahilleri, Gana, Gabon, Angola, Namibya , Güney Afrika Cumhuriyeti daha sonra Doğu Afrika’ya hareket edecek olan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Tanzanya, Kenya, Somali Komor Adaları, Yemen ve Kızıldeniz’i geçerek Mısır üzerinden Türkiye’ye geri dönecek.

Anılan gezi programı kapsamında donanma, askeri faaliyetlerin yanında Sivil Asker İşbirliği kapsamında çeşitli insani yardım projelerini de gerçekleştirmeye devam edecek. TİKA’nın lojistik destek verdiği program çerçevesinde gezi duraklarından biri olan Namibya’da da bazı ortak faaliyetler gerçekleştirildi.

Faaliyetler kapsamında Namibya’nın batı bölgesinde yer alan Erongo Valiliği’nin talebi üzerine 30’u çocuklar için 50’si yetişkinler için olmak üzere toplam 80 adet tekerlekli sandalye özürlü Namibya vatandaşlarına dağıtıldı. Ayrıca TİKA tarafından temin edilen 4.5 ton gıda yardımı yine Erongo’da başta yetimhaneler ve hastaneler olmak üzere ihtiyaç sahiplerine düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene, Türkiye Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Amiral Oğuz Karaman, TCG Gediz Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Altan Altınkaya, TİKA heyeti, Namibya Fahri Konsolosu Hatem Yılmaz, Türk yetkililer ve Erongo Valiliği yetkilileri katıldı. Erongo Valiliği yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini dile getirdiler.

Sonraki Haber

Sri Lanka'da Uygulanan 100 Konut Projesinin Yarısı Tamamlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sri Lanka’nın Kuzey Bölgesi’nde inşası devam eden 100 konut projesinde yarıya gelindi. Sri Lanka Başbakanı Dissanayake Mudiyanselage Jayaratne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Müslüman...