Haberler

17 Aralık 2014

TİKA ve Beyazay Derneği İşbirliğinde Türkiye ve Azerbaycan Engellileri Bakü'de Bir Araya Geldi

Azerbaycan ile Türkiye arasında engelli hizmetleri alanında bilgi ve deneyim paylaşımı yolu ile engelli vatandaşlara sunulan hizmet kalitesinin arttırılması, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler arasında iletişimin arttırılması, güncel ve nitelikli hizmet ve projelerin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Beyazay Derneği işbirliğinde Bakü’de Uluslararası Engelliler Sempozyumu ve Türkiye Azerbaycan Engellilerin Dostluk Günü düzenlendi.

TİKA Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Azerbaycan’a yönelik önemli projelere imza atan TİKA’nın katkılarıyla Beyazay Derneği işbirliğinde Bakü’de Uluslararası Engelliler Sempozyumu ve Türkiye Azerbaycan Engellilerin Dostluk Günü düzenlendi. Programın başlangıcında organizasyon alanında kurulan standlarda sergilenen Türkiye’ye ait tanıtım materyalleri, Beyazay Derneği şubeleri tarafından getirilen yöresel ürünler ve tatlar davetlilerin beğenisine sunuldu.

Bakü Biznes Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Natig Memmedov, Azerbaycan Cumhuriyeti Aile, Kadın ve Çocuk Sorunlarından Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Aynur Sofiyeva, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Nimet Baş, Gülay Dalyan, Nurdan Şanlı, Tülay Kaynarca, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekilleri Hadi Recebli, Melahat İbrahimkızı, Sevinç Hüseynova ve Türkiye Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, Türkiye ve Azerbaycan arasında her alanda gelişen işbirliğinin engelliler alanında devam ettirilmesinin önemine vurgu yaptılar.

Türkiye ve Azerbaycan resmi ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, Beyazay Derneği bölge yetkililerinin katıldığı etkinlikte, Toplum ve Engellilerin Entegrasyonu ve Eğitim ile Engellerin Aşılması başlıkları altında iki çalıştay düzenlendi. Programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler İSEMX Müzik Topluluğu ile Azerbaycan İşitme Engelliler Grubu müzik ekiplerinin gösterileri büyük ilgi topladı. Etkinlik, Beyazay Derneği Kurullar Toplantısının ardından sona erdi.

Sonraki Haber

Katmandu'da Asya Pasifik Eagü'leri Bakanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştiriliyor

  UN-OHRLLS ve UNDP tarafından düzenlenmekte olan Asya Pasifik Bölgesi’nde yer alan En az gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) mezuniyet durumları ve 2015 sonrası kalkınma planının görüşüldüğü toplantı Nepal’in Başkenti Katmandu’da bölge EAGÜ’lerinin ve kalkınma yardımlarından sorumlu...