Haberler

16 Temmuz 2021

TİKA ve AFAD’dan Yemen’deki Savaş Mağduru Ailelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde Kurban bayramı öncesinde Yemen’in Hadramut ve Me’ib bölgelerinde 3100 aileye insani yardım ulaştırıldı.

Hadramut Valiliği Vali Yardımcısı Esam Habres el-Kesiri ve Vali Yardımcısı Abdülhadi El-Temimi ile Planlama Müdürlüğünden temsilcilerin katıldığı dağıtım programında konuşan Vali Yardımcısı el-Kesiri; bölgede farklı sebepler dolayısıyla büyük mağduriyet yaşandığını ve vatandaşların taleplerine yetişmekte zorluklar yaşadıklarını söyledi. TİKA nezdinde AFAD ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür ederek bölgeye Türkiye’den daha çok destek beklediklerini ifade eden El-Kesiri, yardımın kurban bayramı öncesine denk gelmesinin ayrı önem arz ettiğini belirti.  

Bölge yaşanan mağduriyetin eldeki rakamların çok çok üzerinde olduğunu belirten TİKA Yemen Koordinatörü Abdullah Sarı; “İki kurumumuzun işbirliğinde kurban bayramı öncesi 350 adet Ebyen, 800 adet Seyun ve 1950 adet Me’rib olmak üzere toplamda 3100 mağdur aileye yardımlarımızı ulaştırdık. Çok zor bir coğrafya ve özellikle Me’rib bu senenin başından itibaren sıcak çatışmalara maruz kaldı. İç göçmen olan binlerce aile bu yeni çatışmalar ile tekrar ikinci kez göç etmek durumunda kaldı ve üstüne yağan yağışlar sonrası mağduriyetleri katlandı. Yardımlarımızın kurban bayramı öncesine yetişmesi de bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi oldu. Zor şarlarda bölgede canla başla çalışan İl Valilikleri ve idari amirliklere yerelde verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Yardım kapsamında ailelere yaklaşık 120 ton Un, Şeker, Pirinç, Yağ ve Hurma’dan oluşan gıda kolileri dağıtıldı.

Sonraki Haber

Gürcistan'daki Genç Kamu Görevlilerine FETÖ Anlatıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığının desteğiyle kurulan Gürcistan Strateji Analiz Merkezi'nde (GSAC) Gürcü uzman ve kamu görevlilerine Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) faaliyetleri anlatıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla GSAC'ın Tiflis'teki...