Haberler

16 Ekim 2020

TİKA ve AA iş birliğinde "Online Ekonomi ve Finans Haberciliği Eğitim Programı"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde gerçekleştirilen “Çevrim İçi  Ekonomi ve Finans Muhabirliği Temel Eğitimi Programı” başarıyla tamamlandı.

TİKA koordinasyonunda dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan medya temsilcilerine yönelik video konferans yöntemiyle düzenlenen eğitim programının ilk gününde konuşan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, ülkemizde ve dünya medyasında eksikliği hissedilen ekonomi-finans muhabirlerini yetiştirmek ve bu alanda çalışma yapan gazetecilerin bilgi ve becerilerini geliştirmek açısından, AA Haber Akademisi’nin deneyimli eğiticilerinin eşlik edeceği eğitim programında katılımcı medya mensuplarının kendilerine ayrıcalık kazandıracak çok değerli bilgiler edineceklerini belirtti.

Programın açılışında konuşan AA Haber Akademisi Müdürü A. Cihangir İşbilir ise  AA'nın yüz yıllık birikimini Haber Akademisi'nin TİKA işbirliği ile düzenlediği eğitimlerle genç gazetecilerle paylaştığını kaydetti.

TİKA ve Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde yürütülen Muhabir Eğitim Programı (MEP) kapsamında 12-14 Ekim tarihleri arasında verilen 9 saatlik çevrim içi eğitim programının ilk oturumu AA Londra Ekonomi Başmuhabiri Gökhan Kurtaran’ın “Ekonomi ve Finans Haberleri" dersiyle başladı.

Eğitim programının ikinci oturumuna AA Enerji Haberleri Editör Yardımcısı Barış Sağlam'ın "Uluslararası Ekonomi Kuruluşları ve Enerji Ekonomisi" dersi ve AA Finans Haberleri Başmuhabiri Bahattin Gönültaş'ın "Güncel Ekonomik Gelişme ve Göstergeler" dersi ile devam edildi.

Eğitim programının üçüncü ve son oturumu AA Finans Haberleri Başmuhabiri Bahattin Gönültaş'ın "Ekonomi ve Finans Haberlerinde Kaynak" dersi ve AA Enerji Haberleri Editörü Oğuzhan Özsoy’un “Şirket Haberleri” dersiyle tamamlandı.

Eğitime Arnavutluk, Filipinler, Kamerun, Karadağ, Macaristan, Moldova, Pakistan, Tanzanya ve Uganda olmak üzere 9 farklı ülkeden 24 medya mensubu iştirak etti.

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’daki Anaokullarına Kovid 19 Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’daki anaokullarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 150 dezenfektan standı ve 100 temassız ateş ölçer desteğinde bulundu. TİKA'nın “Kuzey Makedonya Saglıklı ve Surdurulebilir Egitim Projesi”...