Haberler

18 Haziran 2014

TİKA, Ürdün'de Bulunan Sahabe Kabirlerini Restore Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Ürdün’de bulunan sahabe türbeleri ile Amman ve Maan tren istasyonlarının restorasyonlarını gerçekleştirecek.

Ürdün’de bulunan Sahabe Kabirleri ve Hicaz Demir Yolları hatlarında yapılabilecek restorasyon ve iyileştirme çalışmaları ile ilgili olarak inceleme yapmak amacıyla TİKA ve TCDD heyetleri Ürdün’e çalışma ziyaretinde bulundu.

Günümüzde Ürdün sınırları içinde kalan Mute bölgesinde cereyan eden, İslam Tarihi açısından büyük önem taşıyan Mute Harbinde şehit düşen sahabelerden Zeyd Bin Harise, Cafer Bin Ebu Talip, Abdullah Bin Revaha ile yine Ürdün sınırları içerisinde medfun bulunan Abdurrahman Bin Avf, Ebu Ubeyde Bin Cerrah ve Muaz Bin Cebel’in bulunduğu kabirlerde yapılan incelemeler sonucunda bazı türbelerde restorasyon, çevre düzenlemesi ve ışıklandırma çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı.

Ayrıca, başta Amman ve Maan tren istasyonları olmak üzere, Hicaz Demiryolları hatlarında TCDD ve TİKA yetkilileri incelemelerde bulundu. TİKA ve TCDD ortaklığında yürütülmesi düşünülen çalışmalar çerçevesinde, bazı istasyonlarda restorasyon çalışmalarının yapılması, hicaz demiryolları müzesinin inşa edilmesi ve rayların yeniden kullanılabilir seviyeye getirilmesiyle ilgili faaliyetler planlanmaktadır.

Sonraki Haber

Sel Mağduru Bosna Hersek'e TİKA'dan Tarım Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’te Una Sana Kantonu’nda bulunan laboratuvara Una Sana Kantonu Tarım Enstitüsü Laboratuvarları Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında ekipman desteğinde bulunuldu. Nüfusu yaklaşık 300.000 olan Una Sana Kantonu, tarımsal...