Haberler

24 Ekim 2015

TİKA Ürdün Ofisi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin statüsüne ilişkin anlaşma Ürdün’ün başkenti Amman'da imzalandı.

Anlaşma, Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nda gerçekleşen ve  Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı İmad Al Fauri, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, T.C. Amman Büyükelçisi Sedat Önal ve yetkililerin katıldığı törenle imzalandı.

Anlaşmayı Türkiye adına TİKA Başkan Yardımcıs Ali Maskan, Ürdün Haşimi Krallığı adına ise Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı İmad Al Fauri imzaladı. İmzalanan söz konusu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Temmuz ayından itibaren faal halde bulunan TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi Ürdün’de resmi bir statü kazanmış olacak.

Törende konuşan, TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, anlaşmanın iki ülke arasında var olan sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki ikili ilişkilerin gelişmesi için çok faydalı olacağını ve TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin Ürdün’de resmiyet kazanacak olmasının bu ilişkilere bir dinamizm kazandıracağını belirtti.

Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Fauri ise, bu anlaşmanın imzalanmasının ile iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Fauri, açıklamada ayrıca söz konusu anlaşmanın, ortak kültürel mirasın korunması, eğitim, bilimsel araştırma, sağlık, kurumsal kapasite artırımı ile kırsal ve kentsel gelişim gibi diğer birçok sektörü de kapsayan işbirliklerinin kapsamının genişletilmesi anlamı taşıdığı belirtildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Terör Mağduru Iraklı Türkmen Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA ) tarafından Erbil, Altınköprü’de yaşayan terör mağduru Telafer ve Hawice’den gelen Türkmen kadınlara dikiş makinesi, dikiş setleri ve kumaş gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yardımlarda bulunuldu. Dünyanın dört...