Haberler

20 Kasım 2023

TİKA, Uganda'da Gençlerin İstihdamı İçin Kunduracılık Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda’da kurulan “Kunduracılık Atölyesi”, genç imamlara meslek olanakları sunuyor.

Luweero şehrinde bulunan ve Ugandalı yetimlerin bir araya geldiği Katuumu İslam Enstitüsü, TİKA tarafından desteklenen bir kunduracılık atölyesi ile gençlere yeni meslek olanakları sunuyor.

2005 yılından beri Ugandalı gençlere imam ve hafızlık eğitimi veren Katuumu İslam Enstitüsü, 2012'den itibaren Sena Vakfı'nın desteğiyle faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar 900'e yakın imam ve hafızın yetişmesine katkı sağlayan enstitü, TİKA'nın girişimiyle kunduracılık alanında da öğrencilere eğitim fırsatı sunuyor.

Ülke genelinde imam ve hafızlar, aldıkları icazet sonrasında genellikle kendi memleketlerindeki camilerde görev almaktalar. Ancak, bu kişilerin bağlı olduğu Uganda Yüksek İslam Birliğinden maddi destek sağlanmamaktadır.

TİKA'nın başlattığı kunduracılık atölyesi projesi, öğrencilere ekonomik bağımsızlık kazandırmayı amaçlıyor.

Atölye hakkında

Kunduracılık atölyesi, öğrencilere 4 senelik eğitim süreçlerinin son iki senesinde meslek edinme imkânı sunuyor. Her eğitim döneminde 12 ila 16 yaşları arasındaki 100 öğrenciye eğitim veren kurumda, son iki senede 40 öğrenci kunduracılık eğitimi alıyor. Haftada 4'er saatten oluşan eğitimlerde öğrenciler, kundura, terlik, sandalet yapımı ve tamiratına dair çeşitli bilgi, beceri ve ustalıkları öğrenme fırsatı buluyor.

Sonraki Haber

“Armağan Bengi Beyitler” Adlı Prestij Eser Afganistan’da Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hazırlanan “Armağan-Bengi Beyitler” adlı prestij eserin basımı ve tanıtımı yapıldı. Çağatay edebiyatının usta kalemi Ali Şir Nevai’nin en güzel beyitlerinin yer aldığı “Armağan-Bengi Beyitler” adlı prestij eser...