Haberler

19 Şubat 2018

TİKA Türkiye’nin Mesleki Eğitim Tecrübelerini Mozambik’e Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Mozambik’te Mesleki Eğitim Projesi gerçekleştiriyor.

TİKA tarafından ilk olarak geçtiğimiz yılın Ağustos ayı içerisinde başlatılan mesleki eğitim projelerinin 2. etabı 40 öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Afrika ülkesi olan Mozambik’in en önemli sanayi şehri olan Matola’da, Armando Emilio Guebuza Meslek Yüksek Okulu’nda 40 kursiyerin katılımı ile Kaynakçılık, Makine Bakım Onarım ve Tornacılık alanlarında mesleki eğitim gerçekleştirildi. Mozambikli öğrenciler, 5 hafta (160 saatlik) boyunca beş Türk eğitmen tarafından eğitim gördü. Mozambik Bilim Teknoloji Yüksek Öğretim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı ile TİKA işbirliğinde yürütülen mesleki eğitimler ile Mozambik’in en önemli ihtiyaçlarından olan mesleki ve teknik eğitim ve kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

TİKA tarafından geliştirilen Mesleki Eğitim ve İstihdamı Artırma Programı (MESİP) kapsamında yapılan eğitimler, Türk sanayi ve sanayicisinin teknik tecrübesini ihtiyaç sahibi birçok ülkeye taşımayı amaçlıyor. Projenin sonunda başarılı öğrencilerin Türkiye’ye getirilerek Türk sanayisi hakkında bilgi edinmeleri ve tekrar ülkelerine dönerek bu eğitimleri kendi ülkelerinin vatandaşlarına verebilecek düzeye gelmeleri hedefleniyor. 

Sonraki Haber

TİKA ile Filistinli PICA Arasında Protokol İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Filistin Uluslararası İşbirliği Ajansı (PICA) arasında stratejik işbirliğine ilişkin ortak protokol imzalandı. Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen imza törenine Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, TİKA'nın...