Haberler

21 Şubat 2018

TİKA Türkiye’nin Mesleki Eğitim Alanındaki Tecrübesini Tacikistan’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından farklı ülkelerde uygulanan Meslek Edindirme ve İstihdam Programı (MESİP) kapsamında Tacikistan’da Kaynakçılık eğitimleri verildi.

Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı ile işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitimlere Tacikistan’da faaliyet gösteren Yetişkinler Eğitim Merkezlerinde çalışan eğitmenler ve meslek liselerinde görevli öğretmenler katıldı.

Tacikistan'da işsizliğin azaltılması amacıyla Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı tarafından farklı bölgelerde kurulan Yetişkinler Eğitim Merkezi, işsiz bireylerin mesleki eğitim almalarına imkan tanıyor. Duşanbe Yetişkinler Eğitim Merkezi bünyesinde 2012 yılında TİKA tarafından "Kaynakçılık Eğitim ve Uygulama Atölyesi" kuruldu. Atölye ile özellikle yoksul ve işsiz vatandaşların mesleki eğitim almaları ve Tacikistan’ın işgücü piyasasında nitelikli elemanlar olarak istihdam edilmeleri hedeflendi. TİKA tarafından kurulan atölyede bugüne kadar 800’ün üzerinde öğrenci mesleki eğitim aldı.

Atölyede geçtiğimiz günlerde bir ay süreyle devam eden eğiticilerin eğitimine, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı tarafından belirlenen ve Tacikistan’ın farklı bölgelerinden gelen toplamda 32 kursiyer katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen alanında uzman 3 eğitmen tarafından yürütülen eğitim programı kapsamında kursiyerlere teknik resim, metal tasarım ve kaynak teknikleri hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğiticiler, görev yaptıkları Yetişkinler Eğitim Merkezlerinde ve Meslek Liselerinde öğrendikleri bilgileri kendi öğrencilerine aktaracak. 

Eğitim programı sonunda Duşanbe Yetişkinler Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen kapanış programına, Tacikistan Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı Birinci Yardımcısı Emin Numon Sanginzoda, Türkiye Duşanbe Büyükelçisi Ali Rifat Köksal, TİKA Duşanbe Koordinatörü Tarık Mete ve diğer davetliler katıldı.

Kapanış programı kapsamında konuşma yapan Bakan Birinci Yardımcısı Sanginzoda, TİKA ile olan işbirliklerinin uzun yıllardır devam ettiğini ve bu işbirliğinden çok memnun olduklarını, ileriye doğru bu işbirliklerini arttırarak devam ettirmek istediklerini dile getirdi.

Büyükelçi Köksal, Türkiye ve Tacikistan arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve Mevlana Celaleddin Rumi gibi ortak kültürel değerlerden güç aldığını belirtti. Tacikistan halkının yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik her türlü projeye Türkiye’nin katkı sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Türkiye’den gelen eğiticilere ve TİKA Koordinatörü Tarık Mete’ye Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanı adına teşekkür belgeleri takdim edildi. Eğitime katılan kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

Kapanış programının son bölümünde eğitimler süresince kursiyerler tarafından üretilen materyaller ile hazırlanan serginin açılışı gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Türkiye'den Kamerun'a Eğitim Hamlesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Kamerun’da yapımını, donanımını ve eğitim programlarını üstlendiği “Mesleki Eğitim Merkezi”nin devletlerarası uygulama protokolü, iki ülke arasında imzalandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Kamerun İstihdam ve Mesleki Eğitim...