Haberler

17 Kasım 2021

TİKA, Türkiye’nin Güvenlik Alanındaki Tecrübelerini Dost Ülkelere Aktarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi” kapsamındaki programlar Ekim ayı boyunca devam etti. Tunus, Kırgızistan, Sırbistan ve Somali emniyet birimlerinden katılımcılara çeşitli eğitimler verildi.

 

TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Polis Eğitimleri Projesi” kapsamında Tunus Polis Teşkilatında görevli 10 personele Ankara’da "Siber Suçlar Araştırma Eğitimi" kursu verildi. 11-20 Ekim 2021 tarihleri arasında ise Kırgızistan’da, Kırgızistan Emniyet Teşkilatı’nda görevli 20 personel için "VİP Önemli Kişileri Koruma Eğitimi" organize edildi.

25-28 Ekim 2021 tarihleri arasında Ankara’da bu kez Sırbistan Polis Teşkilatı personeline yönelik "Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi" düzenlendi.

Sırbistan Emniyet Teşkilatında görev yapan 8 kursiyerin katıldığı ve 5 gün süren eğitimde söz alan Kriminal Polis Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Müfettişi Miloş Yovanoviç; “Türkiye ile Sırbistan Polisinin ilişkileri hiçbir zaman şimdiki kadar iyi olmamıştı” diyerek Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi’nin kendisine ayrı bir güven verdiğini ve TİKA olmasaydı bu eğitimlere erişim şanslarının olmayacağını dile getirdi.

Ağustos ayında başlayan ve İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanlığı tarafından Antalya’da Somali Sahil Güvenlik Teşkilatına bağlı 9 personele yönelik düzenlenen " Sahil Güvenlik Eğitimi " de 15 Ekim’de son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Yemen'de Kahve Fidesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen'in Taiz şehrindeki çiftçilere 1400 kahve fidesi ve teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Yemen'in Taiz ili Meafer bölgesindeki 20 aileye 70'er adet olmak üzere toplam 1400 kahve fidesi temin...