Haberler

26 Ağustos 2017

TİKA Türkiye’den 13.000 km Uzakta, Şili’de Yaşayan Filistinlilere Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Şili 1. Lig takımlarından Deportivo Palestino futbol kulübüne sportif malzeme desteğinde bulundu. 

Şili'de çeşitli temaslarda bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin Başkanlığındaki TİKA heyeti, Şili’de Filistin kökenlilerin kurduğu Deportivo Palestino Futbol Kulübü’nü ziyaret ederek, TİKA tarafından temin edilen futbol topu, forma ve benzeri sportif malzemeleri teslim etti.

Deportivo Palestino, Şili'de yaşayan Filistin topluluğu tarafından 1920 yılında kuruldu. 1978 yılında 1. Lig şampiyonluğunu elde eden kulüp, bugüne kadar ulusal ve bölgesel çapta birçok sportif başarıya imza attı. Şili'nin başkenti Santiago'daki Deportivo Palestino tesislerinde düzenlenen organizasyona TİKA Başkan Yardımcısı Prof Dr. Birol Çetin, DeportivoPalestino futbol kulübü Başkanı JorgeUauy Salvador ve futbolcular katıldı. Kulüp Başkanı Jorge Uauy Salvador Türkler ile akraba sayılabilecek Filistinliler için TİKA'nın verdiği her desteğin ayrı bir önemi olduğunu belirtti.

Şili’de Hıristiyan Filistinli, Suriyeli ve Lübnanlıların kaldığı huzurevine destek

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Santiago Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya ve beraberindeki heyet Şili'de yaşayan Filistinli göçmenlere hizmet veren Union Arabe de Beneficencia adlı vakfa bağlı huzurevini ziyaret etti. Şili'nin yoksul bir mahallesinde Hıristiyan Filistinli, Suriyeli ve Lübnanlıların kaldığı huzurevine TİKA tarafından ekipman desteğinde bulunuldu. Huzurevi sakinlerinden 77 yaşındaki Lucia Jurre; Filistinliler ile Türklerin her zaman kardeş olduklarını ve TİKA tarafından verilen destek için minnettar olduklarını ifade etti.  

Santiago'daki Mustafa Kemal Atatürk Okulu TİKA tarafından yenileniyor

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin ve beraberindeki heyet Büyükelçi Gökçen Kaya ile TİKA tarafından tadilatı gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk Okulunu ziyaret etti. Şili'nin Santiago kentinde bulunan LoPrado semtinde mukim Mustafa Kemal Atatürk Okulu 1960 yılından beri T.C. Santiago Büyükelçiliği uhdesinde olup, Türkiye-Şili ilişkilerinin gelişmesine ve Şili'deki eğitim imkânlarına büyük katkı sağlıyor. Okulun eğitim kalitesini artırmak üzere ihtiyaç duyulan tadilat ve onarım işleri TİKA tarafından gerçekleştiriliyor. Okulda yapılan çalışmaları inceleyen heyet öğrenciler ve okul yöneticileri ile görüştü.

Şili’de “Türkiye-Filistin İlişkileri” Paneli

Daha sonra, TİKA tarafından organize edilen Türkiye-Filistin İlişkileri başlıklı panele katılan TİKA Başkan Yardımcısı Çetin, TİKA’nın tüm dünyada gerçekleştirdiği projeler hakkında bilgi verdi. Çetin konuşmasında“Türkiye olarak dünya genelinde yaptığımız yardımlar dayanışma ve barışın gelişmesini sağlamak haricinde bir amaç taşımamaktadır. Dünya genelinde milli gelire oranla en cömert ülke Türkiye’dir ve ABD ile aramızda çok az bir fark vardır. 2005 yılında Filistin’e ofis açıp; sağlık tarım su ve sanitasyon alanında 400’ü aşkın proje yaptık. 2015 yılında LatinAmerika’da açtığımız ofisler vasıtasıyla bölgede etkinliğimizi artırmayı düşünüyoruz. Bu yardımlar ile Şili ve diğer Güney Amerika ülkeleri ile ilişkilerin gelişmesini umut ediyorum” dedi.

Panelde Filistin’in Santiago Büyükelçisi İmad Nabil Jadaa, Filistin Uluslararası İşbirliği Ajansı (PICA) Başkanı İmad Zuhairi, Ürdün’ün Santiago Eski Büyükelçisi Luis Palma, Şili Üniversitesi Arap Çalışmaları Merkezinden Prof. Dr. Mauricio Amar Diaz birer sunum gerçekleştirdi. Panelde konuşan Ürdün’ün Santiago Eski Büyükelçisi LuisPalma ; “yapılan yardımlar bölge işgal altında olduğundan dolayı İsrail üzerinden yürümekte. Türkiye bölgesel güç olarak etkin siyasetine devam edipGazze’ye yapılan ambargonun kaldırılmasını sağlamada önemli adımlar atmaktadır” dedi.

Büyükelçi Gökçen Kaya ise konuşmasında; “Türkiye olarak Filistin’in uluslararası alanda tanınması için Filistini destekliyoruz. Bölgede kalıcı çözümün sağlanması için barışın en iyi güvenlik politikası olduğunu düşünüyoruz” sözlerine yer verdi. SebastianSalinas kapanış konuşmasında şunları sööyledi; “İki ülke arasındaki işbirliğinin büyümekte olduğunu 2017 basında İstanbul'da Filistin diasporası ile ilgili yapılan konferans ve Ağustos ayında imzalanan anlaşma iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin arttığının göstergesidir.”

Sonraki Haber

TİKA'nın Gönüllüleri Senegal'de Cüzzamlılar Köyünü Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlediği ve 200 üniversite öğrencisinin 18 Afrika ve Ortadoğu ülkesini ziyaret etmesini öngören...