Haberler

03 Mart 2015

TİKA Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı Haftası Etkinlikleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bakü'de düzenlediği Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı haftası kapsamında Azerbaycanlı çocuklara 3 bin kitap armağan etti. 

TİKA Bakü Koordinatörlüğünün, Azerbaycan Cumhriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı F. Köçerli adına Çocuk Kütüphanesi ile birlikte organize ettiği çocuk edebiyatı etkinlikleri başladı.

Reşid Behbudov Mahnı Tiyatrosu'nda düzenlenen ilk etkinliğe, TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan, TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Azerbaycanlı milletvekilleri, edebiyatçılar ve öğrenciler katıldı.Etkinlikte, Bakü Türk Anadolu Lisesi'nde eğitim gören ilk ve ortaokul öğrencileri, müzik ve halk oyunları gösterisi sundu. Etkinliğin ardından gösteriyi izleyen çocuklara kitap hediye edildi. 

Gösterinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dr. Ali Özgün Öztürk, Türk edebiyatını Azerbaycanlı çocuklara tanıtmak istediklerini söyledi. Bu haftayı gösteri, müzik şölenleri, tiyatro ve imza günleriyle festival havasında kutlayacaklarını belirten Öztürk, Türkiye'den çocuk edebiyatı kitapları getirildiğini ve bunların ücretsiz dağıtılacağını bildirdi. Ortak geleceğin çocuklar tarafından kurulacağını vurgulayan Öztürk, bunun için edebiyat ve kitaptan başlamanın en doğru etkinlik olduğunu ifade etti.Etkinlik kapsamında, TİKA Bakü Koordinatörlüğü ve Azerbaycan Yazarlar Birliği (AYB) tarafından düzenlenen "Samed Behrengi" Çocuk Edebiyatı Ödülleri dağıtıldı.

AYB'de düzenlenen törende, Azerbaycan çocuk edebiyatının ünlü ismi Samed Behrengi'nin anısına düzenlenen edebiyat yarışmasının, en iyi kitap, en iyi makale ve en iyi şiir dallarında galip olan yarışmacılara ödülleri verildi.

Sonraki Haber

Fas'ta Türk Kültür Günleri Etkinlikleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü’nce düzenlenen Türk Kültür Günleri, Fas'ın başkenti Rabat’ta başladı. Rabat ve Fes kentlerinde 2-5 Mart'ta gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında ilk olarak, Rabat’taki Muhammed V Tiyatrosu’nda Yunus Emre Enstitüsü’nün "Panorama" adlı sergi açıldı....